Jak vybrat školní aktovku

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 12.12.2016

Máte doma budoucího prvňáčka, ale nevíte, jak by měla vypadat vhodná aktovka pro něj? Vyplatí se koupit jednu, která malému dítěti nemusí dobře sedět a bude muset do ní teprve dorůst, nebo raději koupit dvě, první menší a druhou větší? Odpovědi najdete v našem nákupním průvodci.

Základním požadavkem pro výběr školní aktovky by měla být spokojenost dítěte s komfortem při nošení. To je samozřejmě nutné cíleným dotázáním odlišit od osobního postoje dítěte k barevnému provedení aktovky a znázorněným dětským motivům. Barva nebo aktuální dětská témata znázorněná na aktovce sice hrají velkou roli, ale neměly by být hlavním kritériem při rozhodování.

Hlavně aby dobře seděla

Mezi nejdůležitější vlastnosti aktovky patří dobré anatomické tvarování zad, které kopíruje fyziologické zakřivení páteře – zadní strana aktovky je v bederní části vyklenutá a v hrudní části prohloubená, nechybí ani polstrovaná opora pro lopatky. Pokud je aktovka správně anatomicky tvarována, bude dítěti dobře sedět a umožní mu správné držení těla. Anatomické tvarování je tvořeno polstrovanou vložkou zad nebo samostatnými prvky pro jednotlivé oblasti zad. Aby však bylo funkční, musí být z měkčeného materiálu, který poskytne dítěti při nošení dobrý komfort, ale zároveň musí být dostatečně tvrdé, aby se pod váhou aktovky zcela nezmáčklo a zabraňovalo tvorbě otlaků a nepříjemných pocitů.

Jestliže aktovka není pohodlná a dítě například někde tlačí, může ho nutit do nepřirozených poloh – například předsunutého držení hlavy, ramen a celkového přenesení těžiště těla dopředu. To není pro vyvíjející se hybný aparát dítěte dobré, protože potom může dojít k jeho nesprávnému vývoji a v pozdějším věku k bolestem zad. Lékaři přisuzují původ častých problémů se zády u dospělých právě období základní školy, kdy dítě nenosilo vhodnou aktovku nebo ji nenosilo správně, tedy na obou ramenou a také s patřičně utaženými popruhy.

Právě špatně nastavená délka popruhů také může vést k nevhodnému držení těla. Při správném nastavení by popruhy měly celou svou plochou naléhat na ramena, neodstávat a zpředu svisle křížit klíční kost zhruba v její polovině. Ramenní popruhy by měly být patřičně polstrované, aby odlehčily přenos váhy batohu. Užitečnou výbavou aktovky je hrudní pás, který pomáhá zlepšovat stabilitu aktovky a omezuje její pohyby do stran.

Po nastavení ramenních popruhů by batoh neměl spodní částí přesahovat vrchol křížové kosti a výška batohu by měla umožnit volný pohyb krční páteře. Během přirozeného pohybu dítěte by nemělo docházet k posunům batohu ze strany na stranu nebo k jiné nestabilitě na zádech. Pokud se tomu tak děje, zkuste utáhnout popruhy o trochu víc, využít hrudní nebo bederní pás, nebo zvolte batoh s nižší zádovou částí.

  • Aktovka se správným anatomickým tvarováním zadní strany - kopíruje fyziologické zakřivení páteře, má oporu pro lopatky a polstrování je dostatečně tvrdé a zároveň pohodlné.

  • Aktovka má oporu pouze pro lopatky.

  • Aktovka bez anatomického tvarování zad, tedy pro nošení zcela nevhodná.

Užitečná výbava

Aktovka by měla být co možná nejvíce přehledná, aby dítě nebylo ve stresu, že něco nemůže najít. Například norma klade požadavek, aby byla vybavena oddělenou kapsou na svačinu. Některé modely mají tuto kapsu tepelně izolovanou vhodným materiálem. Výhodou aktovky je, když je vnitřní prostor rozdělen přepážkou, která vytvoří přihrádku na učebnice a sešity, potažmo na přezůvky.

Přístup do hlavní kapsy by měl být co nejjednodušší. Většina aktovek je vybavena pevnou klopnou, která se zapíná přezkou. V ideálním případě by přezka měla jít snadno ovládat jednou rukou. Důležitá jsou také pevná záda a pevné dno aktovky, díky kterým sama stojí na zemi a usnadňuje přístup ke svému obsahu. V prodeji jsou také aktovky batohového typu, které mají klopnu na suchý zip a jednotlivé kapsy zavírající se zipem. Pro prvňáčka je však z praktického pohledu určitě lepší klasická klopna s přezkou. Batohový typ aktovek navíc nemá zpevněné stěny, takže sám nedrží tvar, což může znesnadňovat přístup k obsahu.

Při výběru aktovky dbejte také na její hmotnost. Norma požaduje, aby nebyla těžší než 1200 gramů. Na trhu jsou výrobky, které se do limitu vejdou jen s odřenýma ušima, ale také jsou tu takové, které váží méně než 900 gramů. Čím lehčí aktovku pořídíte, tím lépe pro dítě. Podle odborníků by totiž nemělo na zádech nosit větší zátěž, než je desetina jeho váhy. Vezmeme-li v úvahu, že dítě v první třídě váží nanejvýš 30 kilogramů, nemělo by tedy nosit těžší aktovku než tři kilogramy. To by znamenalo, že na její obsah by zbývalo maximálně 1,8 kilogramu. Samotní školáci by však mohli potvrdit, že učební pomůcky pro prvňáčky mohou vážit až dvojnásobek.

Opomenuta nesmí být ani bezpečnost dětí. Aby byly za každých okolností dobře vidět, měla by být dostatečná část povrchu aktovky pokryta bezpečnostními prvky, konkrétně reflexními materiály, které zajišťují dobrou viditelnost za tmy nebo za šera, a také signální barvou, která se stará o dobrou viditelnost za šera nebo špatného počasí.

Stačí jedna, nebo jsou lepší dvě?

Během výběru správné aktovky pro prvňáčky možná narazíte na dilema, zda koupit model s krátkou zádovou částí, která je pro prvňáčky ideální, nebo pořídit aktovku s vyššími zády, do které dítě doroste. Pokud se vám nechce investovat během 1. stupně ZŠ do dvou aktovek, přihlédněte k tomu, jak daleko bude dítě chodit do školy, zda bude možné nechávat některé pomůcky ve škole nebo jestli s aktovkou půjde i na mimoškolní aktivity.

Pozor, na některých aktovkách je visačka s hodnocením, které měla vypracovat 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Toto hodnocení však není určeno pro konkrétní výrobek, přestože to tak podle textu vypadá, ale celá řada aktovek daného výrobce používá naprosto stejný text. Z toho důvodu ho nelze brát vážně, protože každá aktovka je jiná, a nelze tedy hodnocení vhodnosti pro nošení dětmi zobecňovat.

Databáze testovaných výrobků

Školní aktovky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 25.8.2015


Přihlásit