Vysavače: Sáčky, boxy, filtry

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 5/2006

Ačkoliv se vysavače používají několikrát za měsíc, přesto o nich mnozí příliš neví. Nezamýšlejí se nad sáčkem na prach, nad speciálními prachovými boxy, ba ani nad filtry, které někteří ani nevyměňují. 

Sáčky

Praotcem "lapačů prachu" byl otevřený pekařský kornout, který byl usazen v textilním sáčku. Zadržoval nasátý prach, dal se pohodlně vyjmout, vyprázdnit či nahradit novým. Přiblizně v polovině minulého století se do vysavačů začaly používat sáčky papírové (samozřejmě vedle těch textilních). Ty dnešní se vyrábějí z několikavrstvého speciálního papíru nebo také z high-tech mikrovlákna. Materiál sáčku má za úkol zadržet co nejvíce prachu (slouží jako filtr), na druhou stranu však musí natolik propouštět vzduch, aby nedocházelo k výraznému omezování sání.

Boxy

Bezsáčkové vysavače jsou trendem posledních let. Prach se zadržuje v prachové nádobě, která se musí vyprázdnit a zase vsadit do přístroje. Cyklónový systém funguje na principu odstředivé síly, prach se odděluje od vzduchu a shromažďuje se v nádobě. Vyprazdňování nádob bezsáčkových vysavačů je dost nehygienické.

Filtr

Výfukové otvory vysavačů jsou osazovány poměrně drahými HEPA filtry, které mají za úkol zadržet nejmenší prachové částice. Jejich výměna se doporučuje v intervalu dvou let. V posledních letech někteří výrobci místo HEPA filtrů používají levnější z mikrovláken, které poměrně dobře zadržují jemný prach. Musí se však častějí vyměňovat.


Přihlásit