Mobilní vzdělávací aplikace pro školáky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2015

Blíží se začátek nového školního roku a spolu s ním přicházejí i starosti týkající se učení a prospěchu vašich dětí. V tom jim můžou být nápomocny některé z řady výukových a herních aplikací pro tablety a chytré telefony. Přinášíme vám pár tipů na některé z nich.

Chytrá mobilní zařízení se stala součástí našich životů a stejně jako počítač nebo televizi je lze nalézt ve většině dnešních domácností. Děti na druhém stupni základní školy už obvykle vlastní svůj osobní smart-phone, mladší děti mají běžně přístup k rodinnému tabletu a mohou z toho těžit. Kromě herních aplikací do nich totiž lze nainstalovat i ty výukové, které zábavnou formou pomáhají dětem například se školní přípravou. Stažením těchto aplikací lze často ušetřit i peníze určené na nákup pomůcek.

 

Na co myslet při výběru?

aplikace-pro-skolaky

Především je třeba si ujasnit, jaký operační systém má vaše mobilní zařízení (Android, Symbian, iOS, nebo jiný). Některé aplikace jsou sice dostupné pro více z nich, mnoho jich však nemusí v nabídce pro váš telefon či tablet být. Úplnou nabídku aplikací kompatibilních s vaším zařízením naleznete v předinstalovaném softwaru pro stahování aplikací (Android – Google Play; iOS – Apple Store). V jejich nabídce se vám při zadání klíčového slova (např. matematika) objeví mnoho odkazů. Vždy počítejte s tím, že ačkoliv je jich mnoho zdarma, pro plnou verzi aplikace bývá třeba zaplatit poplatek za licenci. Až na ty opravdu rozsáhlé aplikace se však většinou jedná pouze o poplatek v řádu pár desítek korun.

Velmi důležitou stránkou těchto aplikací je jazyková dostupnost. Řada jich je navzdory českému názvu v angličtině, což může být u výukových aplikací zásadní překážkou pro jejich praktickou využitelnost. Pokud je už název natolik krkolomný, že vás nenechá na pochybách, že je dílem překladače, ani samotná aplikace pravděpodobně nebude v češtině. Další vodítka o jazykovém rozhraní softwaru vám mohou dát fotografie, které bývají vždy součástí nabídky ke stažení a jistě stojí za to je zběžně zhlédnout.

 

Účastníkem městského provozu

Při cestách do školy, které mohou zahrnovat i dojíždění veřejnou dopravou a orientaci v silničním provozu, se dětem můžou velmi hodit základy dopravní výchovy a bezpečného chování v dopravním ruchu, aby nevystavily nebezpečí sebe ani jiné osoby. Herní aplikace pro Android i iOS Dopravní výchova pro děti, Malý záchranář a Animovaná první pomoc od UceniBezMuceni děti učí nejen jak se správně pohybovat po ulicích, ale i jak se zachovat v případě, že dojde k nehodě nebo úrazu a nablízku není žádná jiná pomoc. Jakmile dosáhnou věku pro řidičský průkaz, aplikace Dopravní značky od PMQ Software nebo Autoškola od Mobil-drive jim pomohou úspěšně složit zkoušky.

 

 

Pro předškoláky

V předškolním věku se děti mohou hravou formou učit různé dovednosti, které napomohou rozvoji jejich osobnosti a zlepší jejich připravenost na školu. Není tedy nutné před nimi tablety či mobily schovávat, stačí uvážlivě vybírat aplikace, nad kterými bude dítko trávit svůj čas. Namísto her, jejichž obsahem je boj a násilí, je možné sáhnout po aplikacích s edukativním charakterem. Pro předškolní děti jsou to třeba Výukové kartičky nebo Abeceda pro děti od PMQ Software dostupné pro Android i iOS. S jejich pomocí se děti učí formou jednoduchých her nová slovíčka, rozpoznávají zvířata a věci a osvojují si základy abecedy. Na dotykovém displeji si mohou i zkoušet napsat jednotlivá písmenka. Tyto aplikace jsou shareware, tudíž je lze používat zdarma, lze k nim však dokoupit licenci pro plnou verzi.

Podobně fungují i aplikace na iPad Začínáme, Jedeme dál a Moje první vysvědčení z řady Předškolní brašnička. Děti se v nich učí rozpoznávat různé tvary, písmenka a poučují se o základním určování množství. Hravé učení od Mediální skupiny Mafra zase dětem pomáhá osvojit si základní znalosti a návyky spojené například s hygienou nebo třeba s chováním na ulici. Děti se tak hravou formou poučí, co je správné, podobně jako tomu je při poslouchání pohádek.

 

Matematika

Přístupy a důvěryhodnost

Před instalací aplikace do vašeho zařízení byste si vždy měli rozmyslet, zda souhlasíte s rozsahem skupin informací ve vašem telefonu, ke kterým daná aplikace požaduje přístup. Většinou se nejedná o nic závažného, mohou se však objevit i požadavky na přístup k datům, které vás mohou poškodit nebo se o ně jednoduše nechcete dělit s někým cizím. Podmínky o přístupu k informacím mají většinou jen pár bodů a vyplatí se jim věnovat několik vteřin pozornosti místo jejich automatického přijetí. Stejně tak se doporučuje stahovat aplikace spíše z oficiálních zdrojů, u kterých je výrazně menší šance, že stáhnete škodlivý software.

Vhodným pomocníkem pro matematické začátečníky je aplikace sCool Matematika pro Android a iOS. V ní se děti pod vedením doktora Poplety učí sčítat, odčítat, násobit i dělit, a to v různých herních módech. Podobně zaměřené jsou i aplikace Sčítání, Odčítání, Násobení a Dělení z balíčku Matematika od Eillusion pro iOS. Pokročilejší děti nebo rodiče s dětmi pak spolu mohou soutěžit ve hře pro Android Hry pro 2 – Matematika od PeakselGames. Geometrie do kapsy pomáhá školákům pochopit základy rýsování a s ním spojenou teorii.

Ve vyšších ročnících může být postupem času těžké zapamatovat si velké množství matematických vzorečků. Aplikace Matematické vzorce pro Android a Matematické vzorečky pro iOS nabízí databázi mnoha z nich, a to v češtině. Se zvyšujícím se ročníkem školní docházky přestávají v hodinách matematiky stačit jednoduché kalkulačky a je třeba zakoupit jiné s pokročilejšími funkcemi. Jako alternativní řešení k nákupu více či méně nákladného přístroje se nabízí aplikace do smartphonu – například Stylová kalkulačka pro Android – která je ke stažení zdarma. Nejenže díky tomu budou mít děti kalkulačku vždy po ruce, ale vyhnete se i zbytečnému výdaji navíc.

 

Čeština a angličtina

S českou gramatikou mají děti mnohdy problém po celou dobu školní docházky a leckdo se s ní potýká i jako dospělý. Aplikace Jdu do školy! od TechSophia je vhodný pomocník pro prvňáky, kterým pomáhá s rozvinutím základních znalostí o českém jazyce. Navíc je vhodná pro Android i iOS. K pochopení základů pravopisu a správného psaní i/y je vhodná aplikace pro Android Český jazyk – pravopis od PMQ Software, nebo pro iPady Zatracená čeština od FreeTech services. V následujících letech se jistě bude hodit i aplikace Čeština do kapsy pro iOS, která pomáhá nejen s připomenutím si již naučených pravidel českého pravopisu, ale i s osvojením si nových.

S výukou angličtiny dětem mohou pomoci například pohádkové aplikace pro iOS Angličtina pro děti od AstrumQ Eddica s mnoha verzemi, jako je Kocour v botách, Tři prasátka nebo Sněhurka, která je dostupná i ve verzi pro němčinu. Děti se učí slovíčka a základní gramatiku. Nabízejí se i aplikace Anglická slovíčka nebo Angličtina – Nepravidelná slovesa od PMQ Software. Pokročilejším studentům angličtiny, němčiny a dalších jazyků se vyplatí stáhnout si Výuku jazyků Jourist nebo Naučte se jazyk.

 

Chemie a fyzika

Aplikací pro fyziku a chemii není zdaleka tolik jako pro češtinu, matematiku nebo jazyky a těch s českým rozhraním je ještě méně. Oba předměty však představují pro mnoho dětí výzvu a nejeden žák s některým z nich bojuje. I tak lze ale pár užitečných aplikací najít. I zde je například k dispozici aplikace Fyzikální vzorce obsahující jejich databázi. Aplikace Vzorečky od Mad-Developers pak obsahuje vzorce z matematiky, fyziky i chemie. V chemii bude školákům jistě nápomocná i aplikace pro Android Chemické názvosloví, se kterou si procvičí nejen vzorce anorganických sloučenin, ale pomůže jim i trochou teorie.


Přihlásit