Test školních aktovek 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2015

Polovinu letních prázdnin mají děti za sebou, a co nevidět je čeká začátek nového školního roku. Prvňáčci už se začínají těšit na první den ve škole a možná že někteří i cvičně nosí školní aktovku. Pokud jste ještě žádnou nepořídili, můžete k výběru využít výsledky našeho srovnávacího testu 15 školních aktovek pro žáky 1. stupně základních škol. Dozvíte se, jestli jsou odolné a bezpečné, zda nepostrádají důležitou výbavu anebo jestli mají vhodné anatomické tvarování, které je tak důležité pro dětskou páteř ve vývinu. 

Školní aktovka pro žáky 1. stupně základních škol by neměla být jen obyčejný batoh, ale kvůli vyvíjejícímu se dětskému organismu by měla splňovat určité požadavky, které na ní klade norma. V první řadě to je její hmotnost, která by neměla přesáhnout 1200 gramů. Je však třeba podotknout, že norma není závazná, ale pouze doporučující. Výrobce se jí tedy řídit může, ale nemusí.

Nízká hmotnost aktovky je však obzvlášť důležitá, protože podle doporučení lékařů a odborníků by malé děti měly nosit na zádech maximálně deset procent své tělesné hmotnosti. Pokud vezmeme v úvahu, že dítě v první třídě váží nanejvýš 30 kilogramů, nemělo by tedy nosit těžší aktovku než tři kilogramy. To by znamenalo, že na její obsah by zbývalo maximálně 1,8 kilogramu. Samotní školáci by však mohli potvrdit, že učební pomůcky pro prvňáčky mohou vážit až dvojnásobek. Čím lehčí tedy aktovka je, tím lépe.

Praktické zkoušky aktovek byly velmi komplexní, zkoumali jsme anatomické tvarování, komfort při nošení nebo upravování popruhů. Každý produkt také prošel testy odolnosti a bezpečnosti. Na celkové hodnocení měla vliv i kvalita provedení. Za pozitivní jev považujeme fakt, že si všechny modely, vyjma jediného, z testu odnesly nejhůře uspokojivé známky.


Testované výrobky - školní aktovky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Školní aktovky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 25.8.2015


Přihlásit