Test pracích prostředků 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2015

Nabídka pracích prostředků na našem trhu je obrovská. Většina z nich láká na obalech zejména na spolehlivé odstranění skvrn. Zda výrobky skutečně umí vše, co jejich výrobci slibují, jsme otestovali na 16 pracích gelech a kapslích. Se skvrnami od oleje či čokolády si většina z nich poradila. Horší to bylo u čaje, trávy nebo hořčice. Vůbec nejhorší výsledky jsme zaznamenali u borůvek, které nedokázal vyprat ani jediný výrobek. 

Stejně jako v loňském roce jsme pro vás i letos otestovali prací prostředky na barevné prádlo. Sypké prací prášky jsme tentokrát vyměnili za prací kapsle, kterým dávají někteří spotřebitelé přednost pro snadnou manipulaci i bezproblémové dávkování.

Nově jsme do zkoušek zařadili i test vlivu prostředků na trvanlivost barvy praných textilií. V něm jsme zkoumali, jak jsou výrobky šetrné k prádlu bez ohledu na jeho zašpinění. Často je totiž třeba vyprat oblečení, které je pouze propocené či znečištěné běžným nošením a nejsou na něm viditelné skvrny. Test trvanlivosti barvy jsme prováděli po dvaceti běžných cyklech praní. Pro testování jsme vybrali více než dvacet barevných odstínů, od pastelově modré až po tmavě zelenou, červenou nebo černou. Po vyprání jsme hodnotili, jak se odstín barvy, kterou má daný kus látky po několikanásobném praní, blíží tomu původnímu, či jak se od něj liší.

Rozdíly se mezi jednotlivými pracími prostředky našly a opět se potvrdilo, že vyšší cena nemusí být nutně přímo úměrná vyšší kvalitě. Jak jsme již uvedli výše, borůvky zůstávají pro většinu gelů a kapslí achillovou patou.

Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Prací gely a kapsle (16 výrobků)
poslední aktualizace: 6.8.2015


Přihlásit