Komody z IKEA mohou být nebezpečné, výrobce přichází s novým systémem uchycení

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.7.2015   

Komody Malm prodávané obchodním řetězcem IKEA mají problém se stabilitou. Poté, co padající komoda usmrtila dvě děti, se IKEA rozhodla nově k tomuto nábytku přidávat sadu pro uchycení na zeď. Případem se zabývají spotřebitelské organizace po celé Evropě i v USA, například německá Stiftung Warentest a slovinská Zveza potrošnikov Slovenije.

Případ se týká verzí komody Malm s třemi, čtyřmi a šesti zásuvkami. Komody mohly být bez ukotvení nestabilní, v USA v roce 2014 pod převrácenou komodou zemřela dvě batolata. I když nábytek není zatím zařazen v databázi nebezpečných výrobků RAPEX, IKEA nabízí spotřebitelům v  USA možnost vrácení peněz. Těm, kdo mají zájem si skříňku ponechat, nabízí zdarma nový systém uchycení. Ten také nově přibyde ve všech krabicích s nábytkem vyšším než 60 cm.

Německá spotřebitelská organizace rovněž upozorňuje, že v USA se kvůli převrácenému nábytku, který nebyl nijak zajištěn, v průměru každých 24 minut zraní dítě a každých čtrnáct dní jedno umírá. IKEA proto spouští kampaň „Secure It!“ čili, „Zabezpečte ho!“, která si klade za cíl poučit rodiče o rizicích, jež může neukotvený nábytek představovat pro jejich ratolesti.

Z nedávné doby můžeme připomenout případ, kdy IKEA nechala z trhu stáhnout matrace pro dětské postýlky VYSAA. Jelikož byly tyto matrace o něco kratší než rošt postýlky, dítě mohlo končetinou uvíznout mezi hranou matrace a čelem postele a zranit se. Ačkoli k žádnému vážnějšímu zranění nedošlo, IKEA se rozhodla jednat preventivně.
 

Přihlásit