Výrobce airbagů Takata dostal od NHTSA ultimátum, aby urychlil výměnu nebezpečných airbagů za model hnaný jiným plynem. To Takata sice již v minulosti přislíbila, odmítla však specifikovat, o jaký plyn by se mělo jednat a jaký je logistický plán výměny. Do 10. července letošního roku měla podle NHTSA obojí upřesnit, výměna by pak měla trvat co nejkratší dobu.
Takata na konci června vydala prohlášení, že založila fond na odškodňování obětí výbuchů airbagů a jejich pozůstalých. Jedná se o velký průlom. Takata velmi dlouho odmítala veškerou odpovědnost, první omluvu vydala až v roce 2013, tedy devět let po vypuknutí kauzy. Ačkoli je podle ředitele Takaty Shigechiho Takady vyčleněná částka dostatečně velká pro odškodnění více než stovky obětí a dvou set zraněných, Takata ještě nedávno uznávala nárok pouze u přibližně 80 poruch a odmítala, že by závada mohla za jakékoliv úmrtí.
Americkým vyšetřovatelům se do konce letošního června podařilo identifikovat všechny modelové řady a ročníky vozů, které by měly být osazeny nebezpečnými vybuchujícími airbagy značky Takata. Ty byly hnány dusičnanem amonným, který ale mohl při vyšších teplotách a vlhkosti vybuchovat a do auta vysílat kovové šrapnely. Závada se týkala hlavně menších airbagů na místě spolujezdce.
Vadné airbagy byly ve více než 38 milionech vozů po celém světě, do nichž byly instalovány převážně mezi lety 2004 a 2008. Jednalo se hlavně o vozy pro americký a jihoasijský trh, některé z nich se však mohly dostat i do České republiky. Veškeré vozy, u nichž hrozí riziko výbuchu airbagu, byly svolány do servisů.