Consumer Reports varuje před nadužíváním antibiotik

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.7.2015   

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) varuje před vznikem a šířením takzvaných superbakterií. K němu nejvíce přispívá nadužívání antibiotik. CR pro čtenáře shrnuje, co vše vede k plýtvání antibiotiky, co způsobuje a jak se mu vyhnout.

Na následky nadužívání antibiotik ročně onemocní kolem dvou milionů Američanů a až 34 tisíc jich pak zemře. Nejčastější příčinou problémů jsou takzvané superbakterie, bakteriální kmeny odolné vůči více jednotlivým druhům antibiotik. Problém ale může být i v nevhodném podávání antibiotik, jako tomu bylo v případě Peggy Lillisové. Té bylo při běžném zubařském zákroku podáno antibiotikum klindamycin, které mělo zabránit zanícení dásní. Místo toho jí však vyhubilo v těle bakterie, které chrání střevní mikrokulturu. Na následný zánět střeva během několika dní zemřela, nezachránila ji ani operace.

Antibiotika jsou podle CR ale hlavně obětí svého vlastního úspěchu. Díky nim se například podařilo téměř eliminovat mor či o 85 % snížit úmrtnost na bakteriální meningitidu, která byla před zavedením antibiotik téměř stoprocentní. Neobejdou se bez nich ani náročné operace, jako jsou třeba transplantace orgánů.

Problém je ovšem v tom, že antibiotika získala pověst zázračného všeléku a začala se předepisovat nadměrně. První bakterie odolná vůči penicilinu se v USA objevila již pět let po jeho zavedení do běžné léčebné praxe, první superbakterie se pak vyskytla o dvacet let později.

Pacienti antibiotika od lékařů vyžadují, i když je nepotřebují, případně je nenapadne se informovat o možnosti kratšího léčebného cyklu či léčby bez antibiotik v případě mírnější nákazy. Lékaři pak antibiotika předepisují i na virová onemocnění, na něž neúčinkují. Vývoj nových antibiotik naopak postupuje velmi pomalu a je finančně náročný. To si uvědomuje i vládní agentura Federal Drug Administration a pro farmaceutický průmysl připravila různé pobídky, jako například zrychlení testovacího procesu pro uvedení nových antibiotik na trh či prodloužení jejich patentové ochrany o pět let.

Boj proti nadužívání antibiotik je stále důležitý a podle CR není ani v metodice nijak zvlášť složitý. Její průzkumy prokázaly, že lékaři, kteří absolvovali krátkou přednášku organizovanou American Medicinal Association o správné léčbě nemocí dýchacího ústrojí, snížili předepisování antibiotik o polovinu.

Spotřebitelé by se měli u lékaře informovat o možnostech léčby bez antibiotik a správné délce cyklu jejich užívání. Pokud pak budou antibiotika využívat dlouhodobě, měli by vyžadovat léky zacílené pouze na konkrétní škodlivý kmen bakterií. Měli by se také vyvarovat používání antibakteriálních krémů a mýdel, jejichž využívání vede k vzrůstu odolnosti u bakterií. Důležité je Věnovat se prevenci a vyhýbat se infekcím, například dostatečnou hygienou.

Důležitým tématem je i preventivní používání antibiotik u dobytka. Zemědělská zvířata v USA zkonzumují až 80 % veškerých antibiotik ať již pro růst svalové hmoty nebo pro preventivní a léčebné účely. V Evropské unii je podávání antibiotik pro růst svaloviny již delší dobu zakázáno, mezi spotřebitelskými organizacemi včetně Evropské spotřebitelské organizace BEUC sílí i hlasy pro omezení či úplný zákaz preventivního podávání.
 

Přihlásit