Mexická daň na sladké nápoje slaví úspěchy

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.7.2015   

Po zavedení daně na sladké limonády klesla jejich spotřeba v Mexiku o celých 12 %. Úspěch mexické vlády chválí světová spotřebitelská organizace Consumers International (CI). Líbí se jí i snaha mexických spotřebitelských a zdravotnických organizací, které volají po ještě vyšším zdanění.

Mexičané jsou podle statistik CI největšími světovými konzumenty sladkých limonád. Průměrný Mexičan ročně vypije 163 litrů slazených nápojů, míra konzumace byla navíc od roku 1989 na vzestupu. Dalšímu vzrůstu spotřeby zabránilo až zavedení zdanění ve výši jednoho mexického pesa za litr nápoje. Limonády, energy drinky a ledové kávy a čaje tak v průměru podražily o zhruba 10 %.

Za rok 2014, kdy byl zákon již účinný, poklesla spotřeba v celkové populaci o 12 %, nejvíce mezi obyvateli s nižšími příjmy. Kampaň za vyšší zdanění limonád byla velkým úspěchem mexické spotřebitelské organizace El Poder del Consumador a spřízněné zdravotnické organizace Alianza del Salud. Ty nyní usilují o to, aby kampaň pokračovala dalším zvýšením daně, ideálně až do výše 20 % z ceny výrobku.

Alianza del Salud také upozorňuje, že dosavadní vysoká spotřeba slazených nápojů přispívala k tomu, že v Mexiku byly nejčastější příčinou úmrtí zdravotní komplikace spojené s obezitou, čili cukrovka a nemoci srdce a krevního oběhu. Náklady na léčbu nemocných cukrovkou jsou v Mexiku také mnohem vyšší, než je průměrná mzda. To žene nejnižší vrstvy do ještě větší chudoby.

Zavedení daně ze sladkých limonád je nyní častým tématem i v Evropě. Z evropských spotřebitelských organizací ji dlouhodobě prosazují například slovinská Zveza potrošnikov Slovenije či rakouská Verein für Konsumenteninformation. Její zavedení také doporučuje již zmíněná celosvětová organizace Consumers International.
 

Přihlásit