dTest: Crashtesty – Škoda Superb má pět hvězdiček

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 24.6.2015   

Mladoboleslavská automobilka sází na bezpečnost. Nejprve nová Škoda Octavia, potom nová Škoda Fabia a nakonec i vlajková loď Škoda Superb. O čem je řeč? O zisku pěti hvězdiček, tedy nejlepšího hodnocení organizace Euro NCAP. Ta dnes zveřejnila čerstvé výsledky nárazových zkoušek.

Škoda Superb má ve standardní výbavě připraveno mnoho pasivních bezpečnostních prvků a aktivních systémů pro ochranu posádky. Z prvků pasivní bezpečnosti jsou to přední airbagy pro řidiče a spolujezdce, boční airbagy pro oblast hrudníku pro přední řadu sedadel (pro zadní řadu jsou součástí příplatkové výbavy), pro obě řady sedadel jsou připraveny boční hlavové airbagy a pro řidiče je tu navíc kolenní airbag. Obě řady sedadel jsou vybaveny předpínači bezpečnostních pásů a omezovači síly pro lepší ochranu pasažérů.

V praxi se však při nárazových testech určité nedostatky objevily. „Při částečném čelním nárazu byla zaznamenána lehce snížená ochrana v oblasti nohou řidiče i spolujezdce a také v oblasti řidičova hrudníku. Při závažnějším scénáři nehody, kdy vůz naráží do překážky čelně, je řidič v oblasti hrudníku chráněn jen průměrně, spolujezdec přijatelně,“ uvedl Ondřej Jánoška, redaktor časopisu dTest.

Na vysoké úrovni je bezpečnost dětské posádky. Plným počtem bodů byla hodnocena ochrana 18měsíčního dítěte usazeného v autosedačce umístěné proti směru jízdy. Při zkouškách s tříletým dítětem sedícím v autosedačce po směru jízdy byla naměřena zvýšená zátěž v oblasti krku, proto Superb na nejvyšší hodnocení o pár desetinek bodu nedosáhl. Zadní sedadla jsou už přizpůsobena autosedačkám homologovaným podle nové směrnice i-Size.

Výčet aktivních systémů začíná standardní elektronickou kontrolou stability a pokračuje příplatkovými systémy autonomního krizového brzdění a udržení vozidla v jízdním pruhu. Superb má však „pod kapotou“ i další dva systémy, za které získal ocenění Advanced Rewards organizace Euro NCAP. „Prvním je takzvaná multikolizní brzda, která po havárii dokáže vozidlo zastavit nebo výrazně zpomalit, aby případný následný náraz byl co nejmenší. Druhým je systém pro minimalizování následků nehody nebo jejího předcházení, jenž po zaznamenání nouzového manévru připraví vozidlo a jeho zádržné systémy na případný náraz – například zavře boční a střešní okénka nebo napne bezpečnostní pásy,“ říká Ondřej Jánoška.

V databázi nárazových zkoušek automobilů na www.dtest.cz/crashtesty najdete také výsledky Hyundaie i20 a Fiatu Panda.

Kontakty pro média:

Ondřej Jánoška, janoska@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Časopis dTest provozuje na svých webových stránkách na adrese www.dtest.cz/crashtesty kompletní databázi automobilů testovaných v nárazových zkouškách od roku 1997. Přehledná databáze obsahuje základní informace o celkových parametrech bezpečnosti, jako je ochrana dospělých cestujících, dětí, chodců a aktivní bezpečnost (systém ABS, upozornění na zapnutí bezpečnostních pásů apod.). Každému testovanému automobilu je věnována samostatná stránka, na níž naleznete podrobné informace o výsledcích jednotlivých zkoušek (například která část těla řidiče nebo spolujezdce je v daném automobilu nejvíce ohrožena při čelním nárazu), dále vybavení testovaného vozidla, při testech použitou a výrobcem doporučenou dětskou autosedačku a fotografie z testů. Automobily lze vyhledávat podle značek, třídy vozidla, podle roku, kdy byl daný model testován nebo fulltextem.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit