dTest: Vyzýváme k podpoře petice proti poplatkům za roaming

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 2.7.2015   

Už více než 113 000 spotřebitelů podepsalo petici proti poplatkům za roaming. Spustily ji evropské spotřebitelské organizace, kterým se nelíbí, že Evropská komise neustále mění termín zrušení poplatků. Petici podporuje i český dTest.

Evropské spotřebitelské organizace nesouhlasí s tím, že plánované zrušení roamingových poplatků bylo odsunuto na pozdější termín, než byl slibovaný prosinec letošního roku. Proto na začátku června nizozemská organizace Consumentenbond, francouzská UFC Que Choisir, španělská OCU, portugalská Deco a řecká EKPIZO spustily petici za zrušení poplatků k původně plánovanému termínu, tedy prosinci 2015. Nyní se k nim přidává i dTest. Nejedná se zdaleka o první zdržení. „Nejprve měly poplatky za roaming skončit už v letošním roce, poté se měl jejich konec posunout na rok 2016. Nyní je zmiňován červen roku 2017,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Plánované zrušení poplatků za roaming letos na jaře narazilo na odpor operátorů. Ti se obávají deformace trhu, kdy by třeba britský zákazník mohl využívat služeb bulharského operátora a za bulharské ceny, které jsou několikanásobně nižší než britské, i doma v Británii.

Spotřebitelské organizace argumentují, že dávno existuje infrastruktura pro to, aby volající platil za hovor stejně, ať volá z jakékoli země. Roaming považují za poslední existující hranici v Evropské unii. „Kromě turistů škodí poplatky za roaming také lidem z příhraničních oblastí, studentům na zahraničních pobytech či pracovníkům v cestovním ruchu,“ uvádí text petice.

Minulý týden eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger slíbil, že Evropská komise učiní vše pro to, aby roamingové poplatky v zemích EU skončily od druhého čtvrtletí roku 2017. Tento týden se v Bruselu podařilo dosáhnout kompromisu, jehož obsahem je zrušení roamingu od června 2017. „Otázkou samozřejmě zůstává, kolikrát se termín ještě posune a nakolik mu nyní můžeme věřit,“ říká Lukáš Zelený.

Poplatky za roaming za posledních pět let klesly přibližně o polovinu, to je podle spotřebitelských organizací ale nedostačující. Petice chce, aby Evropská unie zrušení roamingu neodsouvala. Nasbírala již více než 113 000 podpisů. Spotřebitelé mohou petici podpořit na webové stránce www.change.org/p/end-roaming-in-europe-by-december-2015-zeroroaming.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Markéta Barošová Lajdová, lajdova@dtest.cz, tel.: +420 777 132 159

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit