Jak vybrat plotostřih

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.6.2020

Velikost živého plotu, tvrdost keřů nebo stromků, ze kterých je tvořen, a dostupnost elektrické sítě. To jsou hlavní faktory výběru elektrických nůžek na plot neboli takzvaných plotostřihů.

Pokud máte na zahrádce jen krátký a nízký živý plot nebo tvarujete pár malých keřů, vystačíte si s klasickými manuálními zahradnickými nůžkami. Stroj na práci nepotřebujete. Pokud však živý plot měří několik metrů na délku a má i patřičnou výšku, jsou na jeho úpravu vhodnější poháněné nůžky. Na trhu jsou buď kabelové, nebo akumulátorové, které jsou vhodným nástrojem pro běžné zahrádkáře, nebo benzínové, které se hodí pro velké pozemky či úpravu veřejných prostranství.

Kabelové nůžky na plot potřebují dobrou dostupnost elektrické sítě, proto jejich využití bude spíš v okolí vašeho domu, kam dosáhne prodlužovací kabel. Jejich výhodami jsou především nižší pořizovací cena ve srovnání s akumulátorovými modely, stálý výkon a absence časového omezení způsobeného vybíjením akumulátorů. Bateriové modely na druhou stranu nabízejí volnost pohybu a zcela eliminují riziko přestřihnutí přívodního kabelu.

Některé akumodely jsou dodávány s konkrétní baterií, u jiných je možné vybírat z více výkonnostních variant a lépe je tak přizpůsobit vašim potřebám a podmínkám. Obecně platí, že čím větší je napětí baterie, tím budou nůžky výkonnější, a čím větší je její kapacita, tím déle vydrží pracovat na jedno nabití.

Ideální vlastnosti a výbava

Plotostřihy mají čepel s ostrými protiběžnými zuby, které se starají o střihání větví. Čím bude čepel delší, tím větší část plotu naráz upravíte. S přibývající délkou čepele ale narůstá hmotnost stroje, zhoršuje se manévrovatelnost a zvyšují se nároky na mechanické ústrojí plotostřihu. Pro běžné zahrádkáře stačí délka čepele do 55 centimetrů. Ovšem pozor, plotostřihy jsou vybaveny krytem pro přední ruku, který je někdy neprakticky umístěn tak, že zkracuje využitelnou délku čepele. Místo výrobcem deklarovaných 55 tak může být efektivních pouze 35 centimetrů její délky. Před koupí si proto nůžky dobře prohlédněte, abyste pak nebyli nemile překvapeni.

S provedením čepele souvisí také výkon stroje. Odborníci doporučují, aby na každých 10 centimetrů délky bylo 100 wattů výkonu. Podle našeho testování to sice není až tak úplně potřeba, ale jako obecné pravidlo pro nákup použít lze – tedy čím větší výkon, tím větší síla a rychlejší střih. Kvalitu a schopnost střihu ovlivňuje kromě výkonu také vzdálenost mezi jednotlivými zuby lišty. Čím větší bude vzdálenost, tím větší průměr větvičky dokážou nůžky uchopit. Při výběru elektrických nůžek doporučujeme zohlednit stav vašeho živého plotu, hlavně sílu větví, a podle toho vybírat takové, které mají dostatečně dimenzovanou, ještě lépe naddimenzovanou čepel. Pokud totiž budete stříhat větvičky o průměru blížícím se maximálnímu rozestupu nožů, budou mít nože tendenci k občasnému zasekávání a místo čistého řezu pak bude docházet spíš k „okusování“.

Při střihání svislých částí plotu je výhodou otočná zadní rukojeť, která usnadňuje držení nůžek. Ještě užitečnější je však přední rukojeť ve tvaru písmene U se spínačem po celé její délce. Díky ní totiž lze plynule měnit úchop podle toho, jakou část plotu zrovna střiháte. Přední rukojeť ve tvaru písmene T toto neumožňuje, protože spínač je umístěn pouze na její horní části.

Databáze testovaných výrobků

Elektrické plotostřihy (35 výrobků)
poslední aktualizace: 2.6.2022


Přihlásit