Nelichotivá vysvědčení za osmičkové linky

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.6.2015   

Vysvědčení dnes nedostávaly jen děti. Posadili jsme do pomyslné školní lavice i pojišťovny, dodavatele elektřiny či plynu, dopravce a další společnosti. Rozdali jsme jim vysvědčení popisující, jak si vedly v uplynulém pololetí. Hlavním předmětem byl způsob komunikace se zákazníky.

Spotřebitelé nám na webovou stránku kampaně Stop drahým osmičkám psali vzkazy, z nichž některé se týkaly konkrétních společností. Rozhodli jsme se předat společnostem tuto zpětnou vazbu. Inspirovali jsme se končícím školním rokem a vystavili jim vysvědčení na základě zkušeností jejich vlastních zákazníků. Věříme, že pro ně bude inspirací ke změně.

Nelichotivé vysvědčení dostaly společnosti CENTROPOL ENERGY, Česká pojišťovna, Česká pošta, České dráhy, ČEZ, Kooperativa, PPL, Pražská plynárenská a RWE. Důvodem byl fakt, že pro kontakt se zákazníky stále používají drahé modré a bílé linky. Ceny za tyto hovory jsou významně vyšší než u běžných linek a netransparentní (u každého operátora jiné). Navíc obvykle není možné čerpat při volání na ně volné minuty.

Paní Marie napsala: „Považuji to za vysoce neetické, když instituce jako třeba Česká pojišťovna požadují nahlášení pojistné události touto cestou. A ještě hovor začnou marketingovými sděleními.“ Pan Jiří H. napsal: „Vůbec se mi nelíbí volat na tuto linku při poruše el. energie, čekat 10 až 20 minut na spojení s operátorem a ve finále platit 200 Kč za hovor. Je to okrádání zákazníků. To má ČEZ tak málo peněz? Všechny poruchové linky by měly být bezplatné.“ Paní Jitka uvedla: „Velmi špatnou zkušenost mám s voláním oněch osmiček na České dráhy, kde jsem opravdu nečekala tak vysoký účet. Paní, která mne informovala o službách, které nabízejí ČD, neustále hovor uměle prodlužovala a nikdy neupozornila (z pochopitelných důvodů), že se jedná o placenou službu.“

Výčet společností, které by se v nadcházejícím školním roce měly polepšit, je ovšem mnohem delší. Vysoký účet za volání na zákaznickou linku čeká například i klienty České podnikatelské pojišťovny, United Parcel Service Czech Republic či NN (dříve ING) Životní pojišťovny. Některé společnosti se zatím nehodlají vzdát barevných linek, alespoň však vedle nich zřídily ještě běžnou pevnou či mobilní linku. Mezi tyto společnosti se řadí například Severočeské vodovody a kanalizace, mBank, MetLife Europe Limited, eYello CZ či BOHEMIA ENERGY entity.

Najdou se ale také společnosti, které by si na vysvědčení zasloužily výborné známky. Drahé osmičkové linky přestaly využívat například společnosti GE Money Bank, Internet Mall či CETELEM ČR. Další, jako LEO Express či General Logistics Systems Czech Republic oznámily, že se k tomu v dohledné době chystají. Jejich zákazníci tuto vstřícnost jistě ocení.

Více informací o problematice osmičkových linek v České republice se dozvíte na stránce www.dtest.cz/osmicky. Na této webové adrese naleznete pod záložkou Vývoj kauzy také informace o postoji jednotlivých společností k této problematice.


Přihlásit