Včelka Mája nemá propagovat sladkosti

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Populární postavičky Včelka Mája a Viking Vicky pomáhají v Německu propagaci řady výrobků pro děti, včetně nezdravých potravin. Německá pobočka neziskové organizace Foodwatch proto spustila novou kampaň, v níž chce peticí a e-mailovou kampaní oslovit Studio 100, držitele ochranných známek na obě kreslené postavičky, a vyzvat ho, aby zamezilo jejich používání v reklamě na nezdravé dětské pochutiny.

Foodwatch poukazuje na to, že společnost Studio 100 se při poskytování práv na využití pohádkových postaviček ohání etickým kodexem. Přitom ale stále povoluje jejich využití pro propagaci nezdravých sladkostí a slaných pochutin. Děti podle Foodwatch v současnosti konzumují dvojnásobek doporučené denní dávky cukru a solí, ale jen poloviční příděl ovoce a zeleniny. Nezdravé a nevyvážené stravě napomáhá právě propagace cukrovinek či brambůrků Včelkou Májou a jejími přáteli.

Nezisková organizace doporučuje držitelům ochranných známek, aby si k srdci zkusili vzít doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta nedávno vydala příručku o potravinách a reklamě zaměřené na děti. V ní se mohou dočíst, jaké potraviny jsou pro děti vhodné, aby jedly vyváženě a zdravě. Nadále pak Studio 100 prosí, aby své licence k užití postaviček propůjčovalo pouze těm potravinám, které odpovídají kritériím WHO.

Boj proti nezdravým potravinám a reklamě cílené na děti je v současnosti po celém světě jedním z nejčastějších spotřebitelských témat. Na jaře například nizozemská organizace Consumentenbond kritizovala nový kodex reklamy, který skrze výjimky umožňuje nezdravým potravinám být stále propagované jako „vhodné pro děti“. Britská organizace Which? v testu kritizovala přeslazené dětské müsli tyčinky. V USA se podařilo prosadit zrušení výjimky, díky níž mohla pizza ve školních jídelnách nahrazovat příděl zeleniny. Tématu zdravé výživy dětí i dospělých se letos věnoval i březnový Světový den spotřebitelů.

Také dTest je přesvědčen, že současné možnosti výrobců a prodejců v oblasti propagace potravin pro děti v České republice jsou v rozporu se zájmy spotřebitelů. Za nezbytnou považuje regulaci užívání označení navozujících dojem, že potravina je vhodná pro děti a mladistvé. Na konci května letošního roku jsme se proto obrátili na ministra zemědělství s výzvou, aby zahájil aktivity směřující k omezení reklamy cílené na děti prostřednictvím takových označení.
 

Přihlásit