Test zmrzlin 2015

Publikováno v časopise 7/2015

K dostání jsou celoročně, jejich popularita však raketově roste s prvními letními paprsky. Ačkoli se výrobci snaží o nápadité limitované edice zmrzlinových příchutí, ty klasické si drží stabilní základnu fanoušků. I to byl důvod, proč jsme chtěli prověřit kvalitu 17 vanilkových a 5 tvarohových nanuků a poslali je do laboratoře. Zatímco tvarohové dopadly dobře, převážná většina vanilkových zmrzlin kvalitativně trpí hlavně tím, že obsahuje velké množství kokosového oleje. 

Alexandr Makedonský prý rád jedl sníh a led ochucený medem a nektarem. Odkazy v bibli poukazují na vášeň krále Šalamouna pro ledové nápoje během sklizní. Římský císař Nero za své vlády údajně často vysílal posly do hor, aby mu přivezli sníh, který pak ochucovali ovocem a šťávami. O tisíc let později přivezl Marco Polo ze své výpravy na Dálném východě recept, který připomínal šerbet, tedy arabský ledový nápoj. Jako rozteklá sněhová koule koneckonců vypadaly i „zmrzliny“ dovážené posly z hor pro honoraci římské říše, když se dostala na jejich stůl. 

Chuti na ledově osvěžující sladkosti se lidstvo nikdy nezbavilo. Zaháníme je především zmrzlinami, neboli oficiálně mraženými krémy. Termín „mražené krémy“ zastřešuje jak skupinu balených výrobků na bázi mléka, které obsahují výhradně mléčný tuk (tvarohové, smetanové, jogurtové, mléčné), tak zmrzliny s rostlinnými oleji, které dražší mléčný tuk nahrazují. Patří sem i ovocné a vodové zmrzliny nebo sorbety.

Náš test nanuků sestával ze dvou částí, laboratorní a "praktické" - senzorické. V laboratorních testech jsme měřili kvalitu tuku obsaženého v náplních i celých nanucích. Vyšší obsah nasycených mastných kyselin poukázal na použití levného kokosového oleje, všímali jsme si i případného obsahu škodlivých transmastných kyselin. Testy senzoriky spočívaly ve zhodnocení chutě a vůně náplně i polevy, vzhledu, konzistence v ústech a celkového dojmu. 


Testované výrobky - zmrzliny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zmrzliny (22 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2015


Přihlásit