Test plotostřihů 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2015

Zahradní nůžky jsou nezbytným nástrojem na údržbu živých plotů. Pokud z nich na zahradě nemáte zrovna čínskou zeď, ale staráte se jen o pár metrů a nechcete se namáhat s klasickými nůžkami, ideální je pro vás elektrická nebo akumulátorová verze. Srovnali jsme celkem 18 těchto přístrojů s délkou lišty 42 až 55 centimetrů. Hledali jsme jejich výhody a nevýhody, porovnávali pracovní výkony a zjišťovali, jak jsou odolné. S úpravou keřů z měkkého dřeva neměly výraznější problémy, ale s tvrdším dřevem některé zápasily.

Živý plot rovný jako stěna je zajímavým, oku lahodícím zahradnickým prvkem, který zároveň chrání vaše soukromí tím, že vkusně oddělí váš pozemek od okolního světa. Sám od sebe však plot takto dokonale nenaroste, jeho pravidelnost je dílem člověka, který se o něj stará a tvaruje ho do požadované podoby. Stejně jako snad každý jiný nástroj nebo nářadí, mají i zahradnické nůžky v současné době svoji motorovou verzi. Existují benzínem, elektřinou ze sítě i akumulátorem poháněné modely, se kterými to jde snáze a rychleji.

My se v testu zaměřili na elektrické a akumulátorové plotostřihy (z první skupiny na 11, ze druhé na 7 modelů) o výkonnostním rozpětí 400 až 600 W, které jsou pro běžného zahrádkáře nejvhodnější. Po benzínových plotostřizích by měli sáhnout především ti, kteří musí opečovávat skutečně velká prostranství a pozemky. 

Nejvíce nás pochopitelně zajímalo, jak si jednotlivé plotostřihy vedou v praxi. Každý z nich jsme vyzkoušeli na dvou typech živých plotů - túje představovaly měkké dřevo, buky pro změnu tvrdé. Nejdůležitější pro nás byly tyto vlastnosti - rychlost, schopnost a kvalita střihu. Hodnotili jsme také snadnost obsluhy. V zátěžových zkouškách na nás čekalo několik nepříjemných překvapení.


Plotostřihy elektrické (porovnat)

Plotostřihy akumulátorové (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Plotostřihy akumulátorové (7 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2015
Plotostřihy elektrické (11 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2015


Přihlásit