Velká Británie zjednodušuje systém barevných linek

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.6.2015   

Od letošního července se v Británii zjednodušuje systém barevných linek včetně cen za volání na ně. Nově bude spotřebitel na začátku každého hovoru upozorněn na cenu za jednu minutu volání. Informuje o tom spotřebitelská organizace Which?.

Změna se týká linek s předvolbami 08, 09 a 118. Cena se bude nově skládat z dvou jasně určených položek. První je cena za minutu hovoru, která se počítá v pencích a již si účtují jednotliví operátoři. Výše ceny hovoru za minutu by také neměla zaznít jen na začátku hovoru, měla by být zřejmá, jasná a čitelná i z měsíčního vyúčtování za telefon. Druhou položkou je pak jednorázový poplatek za připojení, který stanoví poskytovatel služby.

Další novinka se týká bezplatných, takzvaných zelených, linek, které v Británii začínají předvolbami 800, 008 a 116. Volání na ně bylo až doposud zdarma pouze z pevných linek, hovor z mobilního telefonu byl zpoplatněn 41 pencemi za minutu. Nově bude hovor na zelenou linku zcela zdarma, ať spotřebitel volá z pevné linky, či mobilu.

V provozu ještě zůstávají linky zdarma začínající pětkou. Jedná se o linky číslované podle původního systému, který fungoval předtím, než Británie harmonizovala svoji soustavu telefonních čísel podle předpisů Evropské unie. Linky by měly fungovat až do léta roku 2017, pak by měly být změněny na klasické osmičkové.

Nepřehlednou džunglí takzvaných modrých a bílých linek se v Česku věnuje kampaň dTestu „Stop drahým osmičkám“. Klade si za cíl přesvědčit společnosti, aby upustily od užívání zákaznických linek, které sice začínají osmičkou, jsou však placené a operátoři je nezapočítávají do volných minut. Bílé linky, které začínají předvolbami 840, 841, 842, 847, 848 a 849, jsou reliktem minulosti, kdy bylo meziměstské volání dražší než místní hovory a volání na bílé linky stálo odevšad stejně. Při volání na modrou linku, čili předvolby 81, 83, 843, 844, 845 a 846, se pak náklady na hovor dělí mezi volajícího a volaného.

Kampaň zatím slaví úspěchy, změnu linky na běžnou či bezplatnou už přislíbilo šestnáct z oslovených velkých společností.

Přihlásit