dTest: Výzva dovozcům hraček – neprodávejte vzduch

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2022 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 22.6.2015   

Balení výrobků do bezdůvodně nadměrných obalů je v rozporu se zákonem. Přesto na ně v obchodech snadno narazíme, a to i na pultech hračkářství. Stavebnice, kostky, pexeso, modelína a další výrobky určené dětem se prodávají v obalech, do nichž by se vešlo i několikanásobně více obsahu. dTest vyzval konkrétní dovozce a výrobce hraček, aby změnili praxi a přestali nadměrné obaly užívat.

Jasné barvy, potisk oblíbených postaviček, netradiční tvar a – nadměrná velikost. To jsou obvyklé charakteristiky obalů hraček. Výrobci se tak snaží zaujmout pozornost dětí i jejich rodičů. Bezdůvodně nadměrné obaly však zbytečně zatěžují životní prostředí a klamou spotřebitele.

„V případě výrobků určených dětem je zklamání z malého obsahu velké krabice nasnadě. Společnosti, které se svým sortimentem zaměřují na děti, musí vyhovět přísnějším zákonným požadavkům na zákaz užívání nekalých obchodních praktik,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. A dodává: „V rámci kampaně Neprodávejte vzduch jsme upozornili některé dovozce a výrobce hraček zabalených v nadměrném obalu, že porušují zákon, a vyzvali je, aby od této praxe upustili. Chceme je přimět k odpovědnějšímu přístupu.“

Jedná se o tyto výrobky: Sada modelína Čtyřlístek s doplňky (dovozce HM Studio, Postřižín), Škrabací obrázky Překvapení (dovozce SMT Creatoys, Hradec Králové), Hodinky Whizz Blesk McQueen (distributor BEAUTY TRADING CZ & SK, Praha 10), LEGO duplo 10586 (dovozce LEGO Trading, Praha 3), stavebnice MEGA BLOKS, BLOK TOWN, Pony Stable (distributor Olymptoy, Praha 9) a hry Příběhy pro maminku a Čtyřlístek pexeso memo game (výrobce Dino Toys, Mnichovo Hradiště).

Používání nadměrného obalu odporuje jak zákonu o obalech, tak i zákonu o ochraně spotřebitele. Zákon o obalech říká, že osoba, která uvádí výrobek na trh, je povinna zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší, a to s cílem snížit množství odpadu z obalů. „Oslovené společnosti podle našeho názoru porušují prevenční povinnost uloženou zákonem o obalech. Dopouští se tím správního deliktu, za což jim hrozí pokuta až do výše 500 000 korun,“ uvádí Lukáš Zelený.

Ten, kdo uvádí obal na trh, však nesmí zapomínat ani na povinnosti vyplývající ze zákona o ochraně spotřebitele, který zakazuje používat nekalé obchodní praktiky. „Zákon definuje nekalou obchodní praktiku jako jednání, které může ovlivnit rozhodování spotřebitele tak, že učiní obchodní rozhodnutí, které by jinak neučinil. Balením zboží do nadměrných obalů mohou společnosti porušovat zákaz používání nekalých obchodních praktik. To je správní delikt, za nějž může dozorový orgán uložit sankci až do výše pěti milionů korun,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit