Cesta jablka ze stromu na stůl trvá až rok

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.6.2015   

Od utržení jablka ze stromu do chvíle, kdy se dostane do spotřebitelova košíku, může uplynout i rok. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se podívala na to, jak celý proces probíhá, a proč to laik na chuti ani textuře nepozná.

CR proces uzrávání a skladování jablek ukazuje na v USA populární odrůdě Fuji. Jedná se o velká červená jablka oblíbená pro svou sladkou chuť. Právě kvůli vysokému obsahu cukru také dobře snáší skladování.

Prvním krokem po sklizení jablek je laboratorní kontrola. Při ní na vybraném vzorku technici zjišťují jodinovým postřikem poměr cukru a škrobu. Podle něj je pak třídí na jablka k okamžitému prodeji a ke krátkodobějšímu, střednímu a delšímu skladování. Aby byla zajištěna zásoba jablek po celý rok, jsou trhána v různých stupních zralosti.

Jablka jsou pak do 24 hodin od utržení uskladněna v hermeticky uzavřené místností při teplotě těsně nad bodem mrazu. Pro správné uskladnění je třeba pečlivě monitorovat nejen teplotu v místnosti, ale také úroveň vlhkosti či poměr dusíku a kyslíku ve vzduchu uvnitř. Tím se zastaví proces dozrávání. Takto bývají uskladňována i jablka v bio kvalitě, která pak pouze v dalším kroku nebývají voskována.

Po „probuzení z hibernace“ jablka vyjedou na čistící linku, kde jsou zbavena nečistot a případně navoskována. Následně jsou roztříděna podle velikosti a stupně zralosti, vytříděny jsou natlučené či zkažené kusy. Celý proces netrvá více než deset minut.

Jablka zabalená v kartonech se nakládají do chladicích boxů a rozvážejí se k obchodníkům v klimatizovaných přívěsech. Obchody v blízkém okolí dostanou ta nejzralejší jablka, zásilky směřující na opačný konec Států pak ta nejméně zralá. Cesta do obchodu může trvat až pět dní.

Právě díky zabrzdění procesu zrání jablka na pultech vypadají a chutnají jako čerstvě utržená, i když mohla ve skladu strávit až rok. Odrůda Fuji je v tomto rekordmanem, po dlouhou dobu však jde skladovat i jiná zimní jablka s vysokým obsahem cukru.
 

Přihlásit