V Británii přibývá krádeží identity

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.6.2015   

Za první čtvrtletí roku 2015 se oproti minulému roku v Británii počet obětí krádeží identity zvýšil o více než třetinu. Osmdesáti procentům obětí byly osobní údaje odcizeny a zneužity přes internet. Informuje o tom spotřebitelská organizace Which?, která pro spotřebitele připravila i jednoduchý návod, jak se takovému napadení vyhnout či ubránit.

Krádež identity Which? definuje jako pokus zneužít osobní údaje spotřebitele k vlastnímu obohacení, popřípadě k vytvoření nové, zcela fiktivní identity. Podle statistik, které má Which? k dispozici, mají nepoctivci největší zájem o údaje spjaté s kreditními a platebními kartami. Těch se týkalo přibližně 14 100 z celkových 35 000 případů zneužití. Druhým nejčastějším cílem podvodníků byly přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví s 9 300 případy.

Celých 80 % pokusů o odcizení osobních údajů pak v Británii proběhlo on-line. Podvodníci se nejčastěji zaměřovali na Brity ve věku mezi 21 a 30 lety. Tato skupina však bývá podle Which? vůči podobným pokusům o získání osobních údajů odolnější a průměrný věk obětí tak byl 46 let.

Which? varuje, že jakýkoliv e-mail či telefonát, který po spotřebiteli vyžaduje zadání PIN, platnosti karty či přihlašovacích údajů, bývá jednoznačným podvodem. Pracovníci banky, policisté ani vládní úředníci nikdy tyto údaje nevyžadují. Pokud spotřebitelé takové údaje nepoctivcům omylem svěřili, měli by neprodleně kontaktovat svou banku či jiného vydavatele karty, aby mu účet dočasně zmrazil. Odcizení osobních údajů by pak měli nahlásit i na policii.

Metod krádeže osobních údajů je mnoho, nejznámější bývá phishing, kdy podvodník zasílá e-maily. Ty vypadají jako oficiální, zaslané bankou a vyzývají oběť k zadání citlivých údajů například pro ověření účtu. V českých podmínkách byla dříve pro takové e-maily typická lámaná čeština ze strojového překladače, dnes už však podvodníci pokročili a rozeznat podvodné e-maily pouze podle formy je mnohem obtížnější.

Podobnou metodou, rozšířenou spíše v zahraničí, je tzv. vishing, kdy se podvodník po telefonu vydává za úřední osobu či pracovníka banky a opět se snaží z oběti vylákat přihlašovací údaje k bankovnictví. V poslední době se také množí případy, kdy podvodníci napadnou facebookový účet oběti a rozešlou jejím kontaktům zprávu, zda by jí nezaslali drobnou částku, například kvůli výběru z bankomatu.

Na základě množících se dotazů na téma podvodné e-maily jsme na webu dTestu spustili specializovanou sekci www.dtest.cz/podvodne-emaily, která spotřebitele upozorňuje a připravuje na záludnosti podobného typu elektronické pošty. Stránka zaměřená na podvodné e-maily poskytuje spotřebitelům rady a poučení, aby se nenapálili a nepřišli o finanční prostředky. Podvodné e-maily jsou členěny do kategorií podle nejčastějších typů, s uvedením příkladů a upozornění na hrozící nebezpečí. U všech najdou spotřebitelé i rady, jak se zachovat.
 

Přihlásit