Jak vybrat outdoorovou navigaci

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Aktualizováno: 12.11.2015

Outdoorové navigace, nazývané též sportovní či ruční, nacházejí uplatnění při výletech do přírody, ať už rozhodnete jít pěšky nebo jet na kole. Některé modely podporují i oblíbený geocaching, jiné dokážou změřit vaše sportovní úspěchy. Nabídka je tedy široká a je třeba se dobře zamyslet, který přístroj bude vyhovovat právě vám. Zvlášť když se nejedná o levné přístroje, jejich cena mnohdy přesahuje i desetitisícovou hranici.

Mapové vs. nemapové

Nemapové navigace byly prvními používanými modely GPS navigací na trhu a znamenaly revoluci v orientaci v terénu. Dnes už jsou dávno překonané modely s mapovými podklady, přesto se jedná o zařízení, která na trhu stále najdete. Mapové a nemapové modely lze nalézt jak mezi turistickými, tak především mezi cyklistickými navigacemi.

Mapové navigace poskytují uživateli představu o okolním terénu a pomáhají s orientací prakticky kdekoli. Modely zakoupené v Česku bývají zpravidla vybaveny podrobnou turistickou mapou, při cestách do zahraničí však může být potřeba dokoupit další mapové podklady. Tyto podklady je navíc třeba neustále aktualizovat, tudíž počítejte s dalšími náklady spojenými s používáním navigace.

Nemapové navigace nemají tak široké spektrum využití jako mapové, přesto mohou někomu stačit. Primárně se využívají při sběru dat, zaměřování polohy nebo slouží jako bezpečnostní prvek. Jediným vodítkem je strohé znázornění trasy a vaše pozice na ní, v lepším případě vám pak sdělí, kterým směrem se dále vydat. K přesnému určení své polohy v krajině je zapotřebí papírová mapa oblasti. Mají jednoduché displeje, jsou kompaktnější a levnější než běžné mapové navigace. Není třeba k nim dokupovat žádné mapové podklady ani je dále aktualizovat.

Satelitní systémy
Navigace využívají satelitního navigačního systému GPS (Global Positioning System) vyvinutého a spravovaného americkým ministerstvem obrany. Díky tomu lze teoreticky určit polohu s přesností do desetiny metru bez ohledu na počasí. Některé modely však nabízejí i podporu konkurenčního ruského satelitního systému Glonass. Jejich kombinací lze teoreticky dosáhnout rychlejší a přesnější navigace, protože jsou schopné přijímat informace z až dvojnásobného počtu satelitů. 

Turistická, nebo cyklistická?

Turistické navigace slouží k pěšímu přesunu a orientaci v terénu. Jsou navrženy pro pohodlné držení v ruce, lze je ovšem pomocí karabiny zavěsit na přezku u batohu nebo kalhot, zavěsit na šňůrku kolem krku a v případě nemapových navigací i uchytit kolem zápěstí. Nenabízejí trojrozměrný pohled na krajinu, bývají však vybaveny kompasem. V některých případech se mapa sama orientuje k severu, v jiných je třeba použít právě kompas.

Díky topografickým mapám mohou usnadnit pohyb v přírodě a jsou vhodnou volbou například pro geocaching. Vizuální navádění není tak pokročilé, jako můžete být zvyklí například u autonavigací. Obvykle se jedná o jednoduché šipky ukazující směrem k cíli, což je však vzhledem k určení a rychlosti pohybu dostačující.

Možnosti výběru cílových destinací jsou u pěších navigací poněkud omezeny, což v krajině příliš nevadí, při zavítání do města už to však může znamenat problém. Například vyhledávání na základě specifických dat, jako je přesná adresa, je zpravidla možné jen na podrobnějších verzích map. Cíle můžete volit například z databází bodů zájmu (POI), výběrem přímo v mapě či zadáním souřadnic. Destinace a trasy je možné si nahrát i přímo z počítače, kde si je připravíte v softwaru od výrobce či třetích stran. Využívat se dají také rozsáhlé internetové databáze turistů ochotných sdílet své zkušenosti. Potřeba předchozího plánování však může ovlivnit spontánnost, která k cestování neodmyslitelně patří. Navíc plánování trasy v počítači může být pro někoho nepohodlné a zdlouhavé. Dobře si proto vyzkoušejte, jak je na tom navigace s plánování, zadáváním i navigováním.

Cyklistické navigace se upevňují na řídítka pomocí držáku. Díky tomu lze sledovat vytyčenou trasu i při jízdě. Dokážou ji zároveň i zaznamenávat a krom samotného navigování poskytují i řadu informací, například o rychlosti či ujeté nebo zbývající vzdálenosti. Většinu lze rovněž propojit s různými senzory snímající kondici a sportovní úspěchy uživatele (monitor srdeční činnosti nebo snímač kadence šlapání apod.). Nejčastěji se k tomu používá bezdrátový komunikační protokol ANT+, navigace ale mohou být vybaveny i bluetoothem. V mnoha případech se vlastně jedná o cyklopočítač vybavený navíc GPS přijímačem.

Dotykové a nedotykové displeje

Různé navigace nabízejí různé druhy ovládání. Dotykové displeje umožňují přímou obsluhu zařízení dotykem prstu na příslušné ikoně nebo v mapě. Existují dva základní typy dotykových displejů – kapacitní a rezistivní. Dalším typem ovládání je tlačítkové - u navigací, které namjí dotykový displej.

Stupně krytí
Odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či kapalin je vyjádřena tzv. IP kódem (ingress protection). Ten je tvořen dvouciferným číslem, přičemž druhá číslice udává odolnost před vniknutím vody. Co jednotlivé číslice znamenají?

IPX0 – bez ochrany,

IPX1 – ochrana proti stékající vodě po dobu 10 minut,

IPX2 – ochrana proti stékající vodě po dobu 10 minut při náklonu 15°,

IPX3 – ochrana proti stříkající vodě po dobu 5 minut v množství 10 litrů za minutu, vertikálně v úhlu 60°,

IPX4 – ochrana proti stříkající vodě po dobu 5 minut v množství 10 litrů za minutu, voda stříká ze všech úhlů,

IPX5 – ochrana proti tryskající vodě po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů,

IPX6 – ochrana proti silnému proudu tryskající vody (vlnobití) po dobu 3 minut za vzdálenosti 3 metrů,

IPX7 – ochrana proti ponoření do vody na dobu 30 minut do hloubky 1 metr,

IPX8 – ochrana proti ponoření do vody po neomezeně dlouhou dobu.

Kapacitní dotykový displej je velmi populární a najdeme ho například i u chytrých telefonů. Jeho princip je založen na vodivosti lidského těla. Při dotyku vznikne mezi povrchem displeje pokrytým vodivou vrstvou a jeho okrajem kapacita, která uzavře v místě dotyku elektrický obvod a identifikuje polohu prstu. Výhodou tohoto displeje je vysoká citlivost a mechanická odolnost, nevýhodou pak nemožnost obsluhy nevodivým předmětem, jako je nehet a v mnoha případech i prst v rukavici.

Rezistivní dotykový displej můžeme nalézt například u starších mobilních zařízení či mnoha automobilových navigací. Tento typ displeje lze ovládat prakticky čímkoliv, u malých displejů však můžeme při ovládání v rukavicích stejně narazit. Nevýhodou je nízká citlivost displeje a s tím související méně pohodlná obsluha prsty. Na povrchu displeje se nachází pružná membrána, která je zevnitř pokryta velmi tenkou kovovou vrstvou. Mezi nimi se nachází ještě tenká vzduchová mezera s podpěrami, které od sebe obě vrstvy izolují. Při dotyku se vrchní vrstva mírně prohne a dotkne se té spodní. Tím dochází k určení polohy dotyku.

Navigace s tlačítkovým ovládáním se vyznačují především svými malými rozměry. Tento typ se hodí především na dlouhé túry v obtížných podmínkách. Při obsluze nepřekáží ani nasazené rukavice. Ovládání však může být problémové, jestliže má přístroj příliš malá tlačítka nebo nepřehledné rozhraní.

Velikost displeje

Displej je jednou z nejdůležitějších součástí navigace a od jeho velikosti se pak odvíjí nejen kompaktnost zařízení, ale také přehlednost dostupných informací nebo i ovladatelnost. Zařízení s malou úhlopříčkou jsou menší, díky čemuž je možné je mít při sobě i při náročnějších aktivitách. Za předpokladu, že jsou však vybaveny dotykovým displejem, může být jejich obsluha náročnější a může se i stát, že omylem stisknete nesprávnou ikonu. Modely s větším displejem zase poskytují na mapě větší přehled o okolí a zobrazí více informací. K nošení je vhodná karabina.

Odolnost a výdrž baterie

Tyto dva parametry jsou nejčastěji zmiňovanými v souvislosti s přednostmi outdoorových navigací. Náš test potvrdil, že odolné skutečně jsou a deklarovanou voděodolnost také splňují. Ideální je, když navigace vykazuje stupeň krytí proti vniknutí vody IPX7. Ten zajistí její odolnost i při ponoření do hloubky jeden metr po dobu třiceti minut.

Výdrž a typ baterie jsou nesmírně důležité. V přírodě totiž těžko budete hledat místa k dobití vaší navigace a zůstat bez jakékoli podpory uprostřed ničeho nechce nikdo. Výrobcem deklarovanou výdrž baterie je třeba brát s rezervou, reálné podmínky používání ji velmi pravděpodobně stlačí dolů. Cyklistické navigace jsou zpravidla vybaveny vestavěnými Li-Ion akumulátory, které nelze vyměnit, což může být omezující. Turistické navigace sice často nemají nijak závratnou výdrž, například v porovnání s mobilními telefony, ale bývají napájeny klasickými články typu AA nebo AAA, které lze snadno nahradit.

Databáze testovaných výrobkůPřihlásit