Test repelentů 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2015

Na světě se vyskytují až tři tisíce druhů komárů, jejichž samičky nejen nepříjemně bodají, ale také přenášejí různé nemoci, třeba malárii nebo žlutou zimnici. S přicházejícím létem řada lidí řeší, jak se proti útokům tohoto obtížného hmyzu bránit. Jednou z možností je použít repelent. Stačí pár stříknutí a na několik hodin byste měli mít od komárů klid. Je to ale skutečně pravda? Test ukázal, že klasické repelenty fungují poměrně spolehlivě, byť po různě dlouhou dobu. Náramek slibující stejnou ochranu ovšem zcela propadl.

Naše babičky zasazovaly do truhlíků muškáty či afrikány a po domě rozvěšovaly česnek. Měly dekorativní i praktickou funkci. Právě tyto rostliny jsou totiž přírodními odpuzovači komárů a dalšího obtížného hmyzu. Stejně působí třeba i levandule, máta nebo bazalka. V současné době stále častěji saháme po repelentech chemických. Jejich výpary vytváří kolem člověka-oběti bariéru, která maskuje jeho skutečný pach a hmyz ho tím pádem nemůže rozpoznat.

V repelentech se za účelem ochrany proti hmyzu používá několik látek. Nejrozšířenější a nejznámější je DEET, dalšími jsou například IR3535 nebo icaridin. Používají se také sloučeniny na přírodní bázi, například citronela (olej získaný z listů a stonků citrónové trávy) nebo citriodiol. V testu schopnosti odpuzovat hmyz hrála prim právě účinnost zmiňovaných látek.

Zkoušky byly velmi náročné, mladí dobrovolníci při nich byli vystaveni atakům dvou stovek krvežíznivých komářích samiček dvou rodů. Pozornost jsme věnovali také složení a s ním souvisejícím rizikem možných nežádoucích účinků zejména u citlivých osob. Všímali jsme si i úplnosti informací na obalu.


Testované výrobky - repelenty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Repelenty (10 výrobků)
poslední aktualizace: 4.6.2015


Přihlásit