Test outdoorových navigací 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2015

S létem přichází i čas výletů, turistiky a různých outdoorových aktivit, během kterých se může hodit pomoc navigace. Spoléhat lze sice i na chytré telefony, speciální GPS přístroje by však měly nabídnout vyšší odolnost a delší provozní dobu. I na tyto vlastnosti jsme se zaměřili v testu 13 modelů určených pro turistiku či cyklistiku. Dobré celkové hodnocení si však odnesla pouze jediná z nich. Celková úroveň navigací byla spíše zklamáním, zvlášť při srovnání s možnostmi a snadnou obsluhou chytrých telefonů a koneckonců i současných automobilových navigací.

Majitelům chytrých mobilních telefonů se může zdát pořízení pěší nebo cyklistické navigace zbytečností. Moderní mobilní aplikace ostatně zvládnou téměř vše, co jednoúčelové přístroje, navíc v některých případech zadarmo. Jejich aktualizace probíhají zcela automaticky. Proč si tedy pořizovat další přístroj za několik tisíc korun?

Ve prospěch outdoorových navigací, které jsou nazývány také jako sportovní, by měla hrát větší výdrž baterie a výrazně vyšší odolnost vůči vnějším vlivům, se kterou se běžné smartphony nemohou měřit. Během výletu se můžete setkat s nepřízní počasí nebo může dojít k nějaké nehodě, která by vás o mobil připravila. Outdoorová navigace by měla být voděodolná a konstruována z kvalitních materiálů. Hodí se také provoz na vyměnitelné klasické AA či AAA články.

Všech 13 testovaných přístrojů jsme podrobili zkoušce navigace (v rámci mezinárodního testu jsme využívali dostupné evropské mapy), odolnosti displeje, odolnosti proti vodě či kvality dílenského zpracování. V celkovém hodnocení hrála roli také snadnost obsluhy a vybavenost přístroje.


Testované výrobky - outdoorové navigace (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Outdoorové navigace (14 výrobků)
poslední aktualizace: 4.6.2015


Přihlásit