Tiskárny inkoustové versus termosublimační

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 9/2006

Inkoustové a sublimační tiskárny představují dva technologicky odlišné způsoby tisku. Výrobci jako Canon, Epson, Hewlett-Packard a Lexmark většinou sází na inkoust. Vyjde to o něco levněji, nicméně pokud se na fotkách ve větší míře vyskytuje jedna barva, příslušný zásobník brzy dojde a bude nutné jej dokoupit zvlášť. Tím se stírá finanční výhoda, neboť spotřební materiál kupovaný samostatně vychází vždy dráž než v cenově výhodných sadách.

Při zkouškách se tiskly barevně neutrální (vyvážené) fotografie, ale stejně často došla jedna součást sady dříve než druhá. U modelu Canon Selphy DS810 se vypotřeboval inkoust po 67 papírech ze 100, u Lexmarku po 110 ze 140 listů. Naopak obě fototiskárny Epson mají v zásobě více inkoustu než papíru. Velká nevýhoda všech inkoustových tiskáren: kdo je používá jen zřídka, riskuje zaschlý inkoust a zanesené tiskové hlavy. Výhody termosublimačních tiskáren: tisknou rychleji a nevysychají.
Alternativní sublimační proces vychází sice na jednu fotku o něco dráž, ovšem je nesrovnatelně komfortnější z hlediska údržby zařízení. Za vysoké teploty se na papír natavují barevné fólie. Nic přitom nezasychá a zásobník s barevnou fólií vždy přesně vystačí na přiloženou zásobu papíru. Tři ze sedmi modelů pracujících na tomto principu tisknou »dobře« a jsou především rychlejší. A ještě jednu výhodu má tento proces: snímky odolávají povětrnostním vlivům (zejména vodě) a to »velmi dobře«. To umí jen málo inkoustových tiskáren.


Přihlásit