Problematické podmínky společnosti Lyoness v Rakousku zatím bez postihu

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.5.2015   

Rakouský obchodní soud ve Vídni letos v únoru uznal celkem 61 ustanovení obchodních podmínek společnosti Lyoness za neplatná. Lyoness svým klientům slibuje slevy či vrácení určité částky z nákupu u jejích partnerů, mnohé spotřebitelské organizace ji ale považují za dobře maskované pyramidové schéma. Proti rozhodnutí soudu se Lyoness začátkem května odvolala.

Lyoness v Rakousku zažalovala tamní spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI), která považuje podmínky pro prémiové členy za nepřehledné, matoucí a diskriminační. Nelíbí se jí zvláště způsob výpočtu odměn a bonusů a také způsob platby za prémiové body a jejich převody na členské výhody. Společnost proto měla podmínky přepracovat a hlavně zpřehlednit.

Dále pak měli být odškodněni její klienti, kteří se dosud marně snažili vymoci navrácení peněz, jež do programu vložili. Lyoness sice již v minulosti několik soudních sporů s bývalými klienty prohrála, její reakcí však ve většině případů bylo další znepřehlednění pravidel, které komplikovalo odškodnění. Po odvolání proti letošnímu rozhodnutí obchodního soudu očekává VKI nový verdikt v kauze Lyoness nejdříve v příštím roce.

V současnosti se Lyoness odškodnění už nevyhýbá, pro jednotlivé klienty spustila program Stichting Lyoness Claim, který by měl poškozeným vyhovět. VKI ale vadí, že stále chybí jakýkoliv nástroj pro kolektivní akci, jenž se osvědčil již klientům Lyoness v Nizozemsku. Vyplácená odškodnění se jí navíc zdají nedostatečná.

Lyoness slibovala svým klientům slevy u svých obchodních partnerů, navíc existovala možnost zaplatit si prémiové členství. Ti, kteří tak učinili a pro Lyoness naverbovali další klienty, získávali i jisté procento z jejich nákupů. Společnost však čelila podezření, že zisk se negeneruje z transakcí s obchodními partnery, ale pouze z rekrutování nových členů a jejich členských poplatků.

Vyšetřována kvůli podezření z provozování pyramidového schématu byla Lyoness v mnoha zemích světa, například v Austrálii, Litvě, Polsku i domovském Rakousku. Zatímco v Polsku tamní obchodní komora označila Lyoness za pyramidové schéma, v ostatních zemích se společnost zatím podobným verdiktům vyhnula.

Problémy měla Lyoness i se svými obchodními partnery. Svým klientům slibovala výhodné nákupy například v e-shopech Microsoftu či Woolworths, ve skutečnosti však partnerství uzavřela pouze s několika menšími společnostmi.

Společnost Lyoness od roku 2003 funguje i na českém trhu. Veškeré její aktivity monitorujeme.
 

Přihlásit