Dodavatel chytrých telefonů nutil prodejce psát pozitivní recenze

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.5.2015   

Společnost Avenir Telecom, která na francouzský trh dodává levné chytré telefony, nutila prodejce psát na internetu falešné recenze jejích produktů. O aféře informuje spotřebitelská organizace UFC Que Choisir.

Od 17. dubna letošního roku se z ničeho nic na internetu začalo objevovat velké množství pozitivních recenzí na levné chytré telefony značky Yezz. Mohla za to podmínka ve smlouvě, kterou dodavatel Avenir Telecom uzavřel s jednotlivými prodejci a provozovateli e-shopů. V rámci úspor za propagaci totiž měli prodejci a jejich zaměstnanci povinnost psát fiktivní pozitivní recenze. Většina recenzí se objevila hlavně na obchodním portálu Amazon.

Avenir Telecom dokonce pro prodejce připravil přesný postup jak recenzovat. Hodnocení mělo být pětihvězdičkové, pozitivní, nadšené, avšak ne do očí bijící. Pro znesnadnění identifikace pak neměli prodejci psát recenze z provozovny, ale z domova či ze svých mobilních telefonů. Každý hodnotící pak měl ohodnotit alespoň čtyři telefony značky Yezz. Cílem „kampaně“ bylo zvýšit povědomí o značce za co nejnižší náklady.

Smlouva v plném znění se však na začátku května dostala až k francouzské spotřebitelské organizaci UFC. Avenir Telecom pravdivost smlouvy potvrdil, věc se však snaží bagatelizovat tím, že prodejce pouze vybízel k recenzování, nebránil se ani negativní odezvě. Znění smlouvy ale říká něco jiného.

UFC přiznává, že dopad falešných recenzí nebyl až tak velký. Smlouvu totiž svědomitě plnilo pouze okolo deseti prodejců a jejich zaměstnanců. A jelikož většina recenzí byla napsána mezi 17. a 23. dubnem podle stejného mustru, jsou snadno k rozeznání.

UFC ale podotýká, že případ, kdy dodavatel ve smlouvě po prodejci vyžadoval pozitivní recenze, není první ani poslední. V návaznosti na to kritizuje Amazon, který uživatelské recenze nijak neověřuje a otevírá tak dveře pro podobné praktiky.

Amazon ovšem nedávno do boje proti falešným recenzím vstoupil, když podal žalobu na čtyři společnosti, které nabízely pozitivní recenze za úplatu. Některé z nich navíc zneužívaly jeho jméno.

Proti falešným recenzím dlouhodobě vystupuje i dTest, pro spotřebitele připravil i jednoduchý návod jak je rozeznat od těch skutečných.
 

Přihlásit