Consumer Reports varuje před rtutí v tuňákovi

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.5.2015   

V USA možná zmizí z konzerv s tuňákem varování o obsahu rtuti. Kvůli němu se jedná o potravinu nevhodnou pro těhotné ženy a malé děti. Množství rtuti v mořských rybách ale podle spotřebitelské organizace Consumer Reports (CR) neklesá, spíše naopak.

Veškerá balení tuňáka v USA nesla od roku 1998 varování, že kvůli obsahu rtuti nejsou vhodná pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Teď by však mohlo toto varování zmizet, jelikož podle vládní agentury EPA pozitivní účinky konzumace tuňáka převyšují veškerá negativa, včetně vystavení plodu účinkům rtuti. Limity pro konzumaci se sice měnit nemají, pro spotřebitele však bude obtížnější je zjistit.

CR je striktně proti. Podle ní konzumace rtuti v mase tuňáka může poškodit mozek či nervový systém. Nejnebezpečnější je, když je rtuti vystaven plod v těle matky. Právě z toho důvodu by těhotné a kojící ženy neměly týdně jíst více než 80 gramů masa tuňáka, ještě lepší by však bylo, kdyby se jeho konzumaci zcela vyhnuly. Určitě by neměly jíst tuňákové sushi, u konzerv by si pak měly vybírat „lehčí“ drcené maso spíše než kousky v celku.

Rtuť se do moře dostává z průmyslového odpadu a z uhelných elektráren. Některé ryby a mořští živočichové, jako například tuňáci, ale i žraloci či mečouni, ve svém mase a vnitřních orgánech toto znečištění akumulují více než jiní.

Vysoké množství rtuti obsahuje zvláště maso tuňáka křídlatého prodávaného také pod názvem bílý tuňák či albacore. Na druhém místě, co se rtuti týče, je maso tuňáka žlutoploutvého, který bývá nejčastěji používaným masem v sushi a sashimi. Z pravých tuňáků bývá nejmenší koncentrace rtuti v mase tunce pruhovaného, i ten se ale stále nachází v kategorii středního rizika.

Vysoké množství rtuti se netýká masa všech mořských ryb, například konzumace lososa, tilapie či sardinek by měla být v tomto ohledu zcela bez rizika. Výrazně nižší množství rtuti než tuňák obsahují i tresky, pstruzi či platýzi, při jejich konzumaci je však nutná jistá obezřetnost.

Tuňákovými konzervami se v minulosti zabýval i dTest, v našem článku se můžete dočíst, na co si dát pozor při výběru rybí konzervy a jak koupí podpořit ekologičtější lov. Při výlovu tuňáků se totiž rybáři často orientují podle hejn delfínů, která tuňáky doprovázejí. Během lovu se tak do sítí mohou zaplést i kytovci. Konzervy označené „dolphin safety“ pochází z masa tuňáků ulovených bez obklíčení delfínů.
 

Přihlásit