Britští spotřebitelé si stěžují na nepřehledná vyúčtování elektřiny

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.5.2015   

Vyúčtování elektřiny jsou pro britské spotřebitele nesrozumitelná, pětina z nich si není ani jistá tím, zda platí odpovídající částku. Ukázal to průzkum, který na konci dubna letošního roku zveřejnila britská spotřebitelská organizace Which?

Podle průzkumu považuje 74 % britských spotřebitelů vyúčtování za elektřinu za příliš komplikovaná. 18 % si pak myslí, že z uváděných dat a jejich současné podoby nemohou ověřit, zda je placená částka správná. Největší zmatky jsou podle Which? v příliš složitých výpočtech, ve kterých je pro laika náročné se vyznat. Dodavatelé energií operují s příliš mnoha pojmy a sazbami. Pro spotřebitele je tak obtížné například převádět megawatthodiny na výhřevnost či vyznat se v neúměrném množství pevných poplatků.

Již před rokem přitom vládní agentura Ofgem, která má na starosti energetiku, dodavatelům energií dala za úkol vyúčtování elektřiny co nejvíce zjednodušit. Podle Which? jsou však zatím přijatá opatření nedostatečná. Jako příklad uvádí, že pouze 30 % spotřebitelů si je jistých tím, že vypočtená cena je správná. Ředitel Which? Richard Lloyd by považoval za ideální stav, kdyby bylo možné platbu za energie snadno vyčíst již z elektroměru či plynoměru, asi jako když motorista čerpá benzín.

Which? by také ráda viděla zjednodušení výpočtů i v propagačních materiálech a větší transparentnost a srozumitelnost v reklamě. Dlouhodobě se zasazuje i o zjednodušení přechodu mezi jednotlivými dodavateli. Ten je v Británii ztížený například nekompatibilními elektroměry či dlouhými výpovědními lhůtami. Problematice energetiky se Which? věnuje hlavně v kampani s názvem „Fix the big six! “, v níž kromě spotřebitelských potíží řeší i monopolní postavení šesti největších dodavatelů elektřiny a plynu na britském trhu.

Zmatky v cenách energií se nevyhýbají ani českým spotřebitelům. V minulosti energetické společnosti například zapomínaly uvádět regulovanou složku a zákazníky lákaly jen na cenu za kilowatthodinu s fixními sazbami. Spotřebitelům, kteří potřebují poradit ohledně svých práv v oblasti energetiky, je otevřená i poradna dTestu.
 

Přihlásit