Poradna: Podezřele výhodná cena a další případy

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Lze přimět prodejce, aby zboží prodal za podezřele nízkou cenu, která se objevila v jeho nabídce, ale kterou po objednání zboží nechtěl kupujícímu přiznat? Je možné reklamovat knihu, která obsahuje gramatické chyby? Musíte přistoupit na nabídku prodejce vybrat si jiné zboží ve stejné hodnotě, když prodejce není schopen vyřídit vaši reklamaci vámi požadovaným způsobem? 

V internetovém obchodu jsem si koupil televizi. Obvyklá cena 1000 EUR, zde pouze 140 EUR. Nabídku jsem využil a ihned zboží koupil. Na e-mail mi přišla potvrzená objednávka. Druhý den mne kontaktoval prodejce a oznámil mi, že se stala chyba a objednávku ruší. Mohu se nějak domoci prodeje za uvedenou cenu? Josef K.

Jedinou možností, jak se domoci prodeje, je soudní spor. Jiný způsob, jak prodejce přimět k plnění, není. Nutno podotknout, že soud bude posuzovat vaši dobrou víru při objednávání zboží. Je-li cenový rozdíl natolik markantní, lze usuzovat, že soud dojde k závěru, že jste v dobré víře nejednal. Proto zvažte svou schopnost unést důkazní břemeno. Máte-li podezření, že prodejce naopak jednal úmyslně, aby přilákal větší počet spotřebitelů, obraťte se na Slovenskou obchodní inspekci s podnětem kvůli užívání klamavých obchodních praktik.

 

Ráda bych se zeptala, zda je možné reklamovat knihu, když je v ní spousta gramatických, případně slohových chyb, a požadovat například nějakou finanční kompenzaci. Vzhledem k tomu, že u knihy se jedná o neodstranitelné vady, ale přesto knihu potřebuji, vidím finanční kompenzaci jako jedinou možnou. Jana V.

Knihu reklamujte u prodejce, u kterého jste ji zakoupila. Na vyřízení reklamace má prodejce 30 dnů. Jelikož se bude jednat o vadu neodstranitelnou, máte právo na výměnu, slevu z ceny nebo případně můžete odstoupit od kupní smlouvy a požadovat vrácení peněz, záleží však na množství a formě chyb. Ve vašem případě (jak sama uvádíte) to bude pravděpodobně sleva. Můžete se rovněž obrátit na nakladatele se stížností.

 

Koupila jsem si kabelku a po necelých čtrnácti dnech se jí začaly trhat uši. Šla jsem vadu reklamovat. Do reklamačního listu jsem uvedla, že si přeji opravu nebo vrácení peněz. Dnes jsem zašla do prodejny a bylo mi řečeno, že si mám v hodnotě kabelky vybrat jiné zboží. Musím na to přistoupit? Jana H.

Vzhledem k tomu, že vám prodávající nabízí výměnu kabelky za jiné zboží i přes vámi požadovanou opravu, jedná se nejspíš o vadu, kterou nelze tímto způsobem odstranit, a dodání té samé kabelky bez vad není možné, je vaším právem odstoupit od smlouvy a žádat vrácení kupní ceny. Na možnost výběru jiného zboží pohlížejte jako na nabídku, kterou můžete odmítnout, a trvejte na vydání kupní ceny kabelky. Prodávající vás nesmí do této varianty nutit. Porušil by tím zákon o ochraně spotřebitele.

 

Reklamovali jsme s úspěchem křeslo z třídílné sedací soupravy. Vzhledem k tomu, že už se nevyrábí, rozhodli jsme se odstoupit od celé smlouvy. Prodejce se na to nejdříve netvářil, ale nakonec našim argumentům ustoupil a zbytek sedací soupravy si odvezl. Oznámil nám, že však ve vracené kupní ceně zohlední opotřebení všech dílů. Je to vůbec možné? Nikola K.

Ne, opravdu takové jednání možné není. Je-li smlouva rušena odstoupením z důvodu vad zboží, resp. nemožnosti závadu řešit jiným spotřebitelem žádaným způsobem, například výměnou, je povinností prodávajícího vrátit celou kupní cenu jako by ke koupi nikdy nedošlo.

Přihlásit