General Motors se může vyhnout odpovědnosti za vadná zapalování

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.5.2015   

Společnost General Motors (GM) se možná vyhne odpovědnosti za úmrtí a zranění v důsledku poruch zapalování u svých automobilů. Jak informuje server Consumerist, může za to bankrot a restrukturalizace společnosti z roku 2009.

O problému s vadnými zapalováními jsme informovali nedávno. Vozy, kterých se problém týkal, byly vyrobeny v době před bankrotem. Společnost po roce 2009 přišla s novým druhem zapalování. U něj se porucha, která způsobovala nehody, již nevyskytuje. Z právního hlediska je tak za závadu zodpovědná „původní“ GM, nikoli však současný koncern, který je odlišnou právnickou osobou. GM by se tak mohla vyhnout veškeré zodpovědnosti za škody způsobené defektním zapalováním.

Poškození však stále mají u soudu šanci. Jelikož žalovat mohou pouze „novou“ GM fungující od roku 2009, je jejich cílem prokázat, že společnost po restrukturalizaci o poruše věděla, ale nic s problémem nedělala. GM se brání, že o existenci problému se dozvěděla až v roce 2014. Poruchové vozy pak nechala okamžitě stáhnout. Automobilce dal zatím za pravdu i federální insolvenční soud.

Současná situace neznamená, že by se GM kompletně vzdala odpovědnosti za vadná zapalování. V mimosoudních vyrovnáních automobilka plánuje poškozeným a rodinám obětí vyplatit přes 400 milionů amerických dolarů. Již uznala nárok na odškodnění u 84 smrtelných nehod i 157 zranění a nebrání se uznání nároků dalších poškozených.

Vadné zapalování ve vozech Chevrolet Cobalt a Saturn Ion samovolně vypínalo motor a zároveň i deaktivovalo airbagy a posilovač řízení. Vozidlo se tak stalo neovladatelným a nebezpečným pro řidiče i chodce. První podezření, že by se mohlo jednat o rozšířený defekt, vzniklo již v roce 2004, automobilka však vozy s vadou zapalování nechala stáhnout až v roce 2014.
 

Přihlásit