Uber diskriminoval nevidomé s asistenčním psem

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.5.2015   

Provozovatelé ridesharingové aplikace Uber se v USA nejspíše nevyhnou soudu. Předmětem sporu je to, že někteří řidiči odmítali přijímat pasažéry se zrakovým postižením s vodícím psem. Informoval o tom spotřebitelský server Consumerist.

Již před několika měsíci řešil Uber stížnosti na to, že někteří jeho řidiči odmítali pasažéry se psy, ačkoli se jednalo o nevidomé či slabozraké a jejich asistenční zvířata. V nejkřiklavějších případech se pak psa pokusili naložit do kufru auta, případně člověka s postižením odmítli naložit a ještě navíc mu napočítali penále za zrušení jízdy.

Poškození pasažéři si stěžují, že Uber porušoval zákon na ochranu občanů s postižením. Uber nesouhlasí,, podle jeho zástupců by k porušení zákona došlo jedině v případě, že by Uber splňoval definici „veřejné služby“, v tomto případě podniku zajišťujícího dopravu. Uber se však považuje za pouhého zprostředkovatele služeb, své řidiče pak za subdodavatele.

Soudu pro severní Kalifornii je toho názoru, že Uber veřejnou službou je a veškeré zákony, které zakazují diskriminaci zákazníků, pro něj platí. Řešení případu u soudu se tak provozovatelé služby nevyhnou.

Podle vyjádření společnosti pro agenturu Reuters je služba Uber otevřená všem spotřebitelům, ať s postižením či bez, a dodržuje veškeré zákony a předpisy. V případech, jež budou předmětem soudního sporu, došlo podle Uberu k pochybení jednotlivých řidičů.

Aplikace Uber se po celém světě potýká s mnohými potížemi. Některé státy, jako například Německo, ji považují za druh nelegální taxislužby. Problémem je hlavně to, že řidiči Uberu nemusejí skládat zkoušky povinné pro řidiče taxíku. V USA pak mnozí řidiči Uberu čelili stížnostem za neúměrné prodlužování trasy a, vyskytl se i případy, kdy byla pasažérka řidičem oloupena.
 

Přihlásit