Jak vybrat nosič jízdních kol

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 12.11.2015

Přepravit jízdní kola autem lze několika způsoby. Pokud máte velké rodinné kombi, kolo nebo i více kol se vejde po sklopení zadních sedaček dovnitř. Ovšem jestli je vůz plně obsazen nebo nemáte tak velké auto, jste odkázáni na nosič. Kola pak můžete umístit na střechu, nebo za auto, a to buď na tažné zařízení, nebo na páté dveře.

V testu jsme se zaměřili na nosiče určené k připevnění na tažné zařízení. Na trhu jsou buď modely, kde jízdní kola stojí na plošině, nebo závěsné modely, ve kterých jsou kola zavěšena za rámovou trubku a vlastně volně visí ve vzduchu. Známější variantou jsou plošinové modely, které jsou konstruovány pro převoz dvou, tří nebo čtyř kol, přičemž u některých značek lze kapacitu nosiče rozšířit dokoupením speciálního adaptéru.

Z porovnání pořizovacích cen jsou výhodnější závěsné modely; cena oproti plošinovým může být dvakrát až třikrát nižší. Zároveň jejich připevnění na tažné zařízení bývá jednodušší než v případě plošinových, protože zatímco ty musíte kvůli vysoké hmotnosti instalovat většinou ve dvou lidech a někdy je k tomu zapotřebí nářadí, závěsné modely postavíte na tažné zařízení a rozevřením ramen a zajištěním střední rozpěry je jednoduše upevníte během minuty. Závěsné nosiče také nejsou tak prostorově náročné jako plošinové, takže je můžete naložit do kufru v případě, že třeba v průběhu dne pojedete vyzvednout nějakého cyklistu nebo vaše dítě i s kolem.

Ovšem porovnáme-li praktickou stránku nosičů z hlediska převozu kol a snadnosti jejich uchycení v nosiči, jasným vítězem jsou plošinové modely. Tady má každé jízdní kolo svoje určené místo a dostatek prostoru kolem sebe, takže při převozu nedochází k jejich vzájemnému dotyku tak jako u závěsných modelů. U nich naopak musíte kola k sobě připoutávat a přinejlepším mezi ně dávat nějakou tlumicí látku, aby nedošlo k poškození laku. Na plošinovém nosiči také kola lépe zajistíte proti pohybu. S rámem nosiče jsou pevně spojeny tyčí zakončenou čelistmi určenými pro uchycení horní nebo šikmé rámové trubky a kola jsou k nosiči přichycena pásky.

Plošinové nosiče jsou vybaveny praktickým sklápěcím mechanismem, díky kterému se lze dostat do kufru i ve chvíli, kdy jsou kola upevněna v nosiči. Výjimečně na tuto výbavu můžete narazit i u závěsných modelů.

Plošinový nosič

Některé nosiče jsou dodávány v celku (nosič vyndáte z krabice a můžete používat), jiné je potřeba nejdříve sestavit, což může být různé náročné. My jsme s tím v testu strávili od 10 do 75 minut. Pro připevnění k tažnému zařízení je nejvhodnější, aby nebylo nutné používat nářadí, tedy jen nasadit „na kouli“ a pomocí páky upevnit svírací segment.

Čelisti pro uchycení rámu kol by měly mít gumovou nebo plastovou měkkou vložku, která ochrání lak kola před ošoupáním nebo odřením. S pásky pro připoutání kol k plošině (bývají plastové nebo textilní) by mělo jít hýbat v závislosti na velikosti rámu nebo kol. Fixní pozice někdy může komplikovat jejich vedení nebo zajištění kvůli nedostatečné délce, protože větší kola budou dál od místa, kde je pásek přichycen k plošině.

K ovládání sklápěcího mechanismu, který umožní přístup do kufru auta i s nasazeným nosičem, musí být dobrý přístup a zároveň s ním musí jít snadno operovat. Nevýhodou je, když je třeba vyvinout velký tlak, aby došlo k jeho odjištění a tím ke sklopení nosiče.

 

Závěsný nosič

Stejně jako u plošinových verzí platí, že nejlepší je, aby byl nosič dodáván v celku. Odpadá tak nutnost jeho sestavování. Ramena, na kterých jsou jízdní kola zavěšena, musejí být potažena měkčeným materiálem chránící lak rámu. Zároveň by měla být vybavena kolíbkami pro uložení rámů, které tak budou zajištěny proti pohybu. Řada závěsných nosičů těmito kolíbkami vybavena není, a zabezpečení rámu proti pohybu je proto obtížné.

U závěsných nosičů je důležitá vzdálenost ramen, na které se zavěšuje rámová trubka - rozhodující je vnitřní rozměr rámu pod horní rámovou trubkou. Čím blíže jsou ramena u sebe, tím více různých rámů kol na nosič umístíte. Tvar moderních kol, obzvlášť celoodpružených modelů, zavěšení za horní rámovou trubku komplikuje a někdy to ani není možné.

 

Zakrytí registrační značky

Při použití nosičů na tažné zařízení je kvůli poloze jízdních kol zakryta registrační značka. Plošinové verze jsou proto vybaveny vlastní rampou s rámečkem pro registrační značku a také zadními světlomety. U závěsných modelů rampa není součástí nosiče, ale připevňuje se na konce ramen poté, kdy jsou jízdní kola naložena a zabezpečena. K jejímu propojení s vozidlem slouží sedmi- nebo třináctikolíková zástrčka, která je součástí balení.

Abyste neustále nemuseli sundávat zadní registrační značku vozidla a přemísťovat ji na nosič, někteří prodejci nabízejí zhotovení třetí tabulky. Použít třetí registrační značku však zatím podle legislativy nelze. Umožní to až novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která nabyde účinnosti 1. ledna 2016.

Databáze testovaných výrobků

Nosiče kol na tažná zařízení (10 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2015


Přihlásit