Jak vybrat dětskou plenu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.10.2018

Plena je při péči o malé děti nezbytným pomocníkem. Rodiče mají při jejím výběru dvě základní možnosti. Buď můžou sáhnout po látkové variantě, která lze po vyprání opakovaně použít, nebo po té jednorázové.

Základní rozdíl mezi látkovými a jednorázovými plenami je v četnosti použití. Zatímco ty prvně jmenované můžete používat třeba i řadu let, ty druhé pouze jednou – po znečištění jsou na vyhození. Ač v posledních letech převažují sympatizanti varianty na jedno použití, oba typy mají po celém světě řadu zastánců i odpůrců.

Buď anebo?

Příznivci jednorázových plen vyzdvihují především jejich nenáročnost, stinnou stránkou je však s nimi spojená ekologická zátěž. Podle americké studie z roku 2003 tvoří jednorázové pleny třetí největší položku skládkového odpadu pocházejícího od jednotlivců a představují zhruba 4 % veškerého pevného odpadu. Tekutiny se rozloží poměrně rychle, plast a papír (které tvoří až 25 % plen) se rozkládají podle různých zdrojů 200 až 500 let.

Ti, kteří volí raději látkové pleny, argumentují vedle finanční úspory také jejich přirozenějším charakterem a nižší ekologickou zátěží. V tomto bodě je třeba připomenout, že k látkovým plenám se váže zátěž spojená s jejich údržbou. Při opakovaném praní se proto doporučuje volit vhodný prací program, prostředek i formu sušení. Obecně lze říci, že látkové pleny v posledních letech zažívají raketový vývoj a nabízejí vysoký uživatelský komfort (nesrovnatelný s tím, co si pamatují naše maminky a babičky). Mezi rodiči tak dochází stále častěji ke kombinování látkových a jednorázových plen: „látkovky“ mají na doma, zatímco „jednorázovky“ je doprovází třeba na výletě.

Zajímá vás, jaký přístup je nejšetrnější k vaší peněžence a životnímu prostředí zároveň? Jedná se o takzvanou bezplenkovou komunikační metodu, která je v mnoha variantách používaná po celém světě. Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodičem a dítětem. Rodič se učí rozpoznat, kdy chce jeho dítě vykonat potřebu. V konkrétní okamžik pak reaguje na signál ze strany dítěte (zvuk, zavrtění apod.) a podrží ho nad nádobou tak, aby si mohlo ulevit. Metoda BKM bývá často kombinována s používáním látkových plen.

Zaměřeno na děti

Hlavní funkcí pleny by měla být její absorpce, nezapomínejte ale na to, že se v nich děti musí především cítit dobře. Nebojte se proto vyzkoušet několik různých typů plen, než přijdete na to, které jsou pohodlné právě vašemu potomkovi.

Důležitá je také volba správné velikosti, která se odvíjí od hmotnosti dítěte. Zvolíte-li příliš malou, může nedostatečně absorbovat a navíc bude dítě škrtit. V opačném případě se mezi tělem a plenou vytvoří nežádoucí prostor, který zapříčiní únik moči. Ideální kombinací je plena schopná absorbovat, zadržet vlhkost a zároveň poskytnout dítěti dostatečné pohodlí.

Při výběru plen doporučujeme pozorně prozkoumat i váhové rozpětí uvedené na obalu, v rámci jedné velikostní kategorie totiž může být odlišné. Důkazem toho je i náš test, kdy se v rámci kategorie 4 lišila doporučená hmotnost dítěte výrobce od výrobce. 

Když vybíráme…

Základními funkcemi, které by pleny měly určitě splňovat, jsou rychlá a spolehlivá absorpce, zadržování tekutiny a její zpětné neprosakování. Tyto vlastnosti jsme v našem testu prověřovali jak v laboratoři, tak praktickými zkouškami. Dalšími důležitými faktory jsou prodyšnost, přizpůsobení tvaru těla, snadnost přebalování, nedráždění pokožky nebo odolnost upínacích pásků. Ty by měly vydržet tlak, který na ně může působit vlivem nejrůznějších pohybů dítěte.

Složení pleny

Jednorázové pleny se skládají ze tří základních vrstev. Zhruba 10 % pleny tvoří propustná fólie (nejčastěji z polypropylenu). Dalších 70 % pak připadá na savé jádro z celulózy nebo buničiny, které jsou často pro lepší vsakování doplněny gelovým absorbérem na bázi polyakrylátů (superabsorpční polymery neboli SAP). Poslední z vrstev je s 13 % nepropustná ochranná fólie, která zabraňuje prosáknutí. O zbylých 7 % se dělí upínací pásky a gumičky. Právě tyto části mohou obsahovat latex (nezbytnou součást gumy) přidávanou do elastických částí kvůli vyšší pružnosti. Ve složení lze dále objevit i ne zcela žádoucí chlór, kterým bývají některé pleny běleny.

Na trh se čím dál tím častěji dostávají i pleny s označením „eko“ případně certifikací zaručující použití materiálů z ekologického hospodářství nebo trvale obnovitelných zdrojů.Ty by měly být šetrnější k životnímu prostředí díky většímu podílu biologicky odbouratelných materiálů. Z větší části to lze vnímat jako marketingový tah – neexistuje totiž žádný oficiální předpis, kterým se musejí jejich výrobci řídit. Nelze jim ovšem upřít nepřítomnost chlóru, latexu a parfému. Bohužel ani „eko-jednorázovky“ nebývají úplně biologicky rozložitelné a kompostovatelné a jejich cena je zpravidla poměrně vysoká.

Čistota půl zdraví

Ať už jste zastánci jednoho či druhého typu plen, je důležité při jejich používáním dbát na dodržování hygienických pravidel. Před zavinutím do plenky je třeba dítěti očistit zadeček i jeho okolí jemnou žínkou. Mýdlo používat nemusíte, spíše pokožku odmašťuje. Po umytí dítě pečlivě osušte měkkým hadříkem. Nepoužívejte zásypy ani pudry, mohly by se hromadit v záhybech a kůži zbytečně dráždit. V případě potřeby použijte dětský krém a dobře jej rozetřete. Aby kůže dýchala, nechte dítě mezi přebalením z jedné do druhé plenky chvíli na vzduchu. Pokud se i přes veškerou vaši péči objeví například zarudnutí či vyrážka, přebalujte dítě častěji než jindy. Zkusit můžete také změnit značku jednorázových plenek, nebo přesedlat na látkové. Je možné, že zrovna ty, které používáte, vašemu dítěti nevyhovují.

Databáze testovaných výrobků

Dětské jednorázové pleny (15 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Přihlásit