Telemarketéři se vydávali za pracovníky Altroconsumo

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.5.2015   

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo v polovině dubna letošního roku varovala před novým trikem telemarketérů. Ti se při uzavírání smluv o dodávkách elektřiny a plynu v telefonu vydávají právě za zástupce Altroconsumo, která však nemá s nabídkami nic společného.

Telemarketéři zneužili takzvaných nákupních skupin, které Altroconsumo provozuje. Služba umožňuje spotřebitelům zapsat se do skupiny a být upozorňován na výhodné nabídky, jejichž kvalita i cena je spotřebitelskou organizací ověřena. Skupina, která se zaměřovala na plyn a elektřinu, však již delší dobu nefunguje. Altroconsumo navíc telefonicky oslovuje pouze ty spotřebitele, kteří se do skupiny zapsali, a nikdy s nimi neuzavírá smlouvu po telefonu. Obsahem telefonátu je pouze upozornění na akční nabídku.

Altroconsumo proto spotřebitele varuje před současnou vlnou telefonátů. Zaprvé se jedná o zneužití jména spotřebitelské organizace, zadruhé jsou nabízené smlouvy na dodávky plynu a elektřiny značně nevýhodné. Altroconsumo také zřídila speciální linku, na níž mohou spotřebitelé nahlásit aktivity nepoctivců vydávajících se za spotřebitelskou organizaci.

Spotřebitelům, kteří mají zájem přejít na levnější tarif, pak italská organizace doporučuje využít její kalkulačku tarifů, která obsahuje cenové nabídky dodávek energií od veškerých významných italských dodavatelů.

Nepoctiví obchodníci často zneužívají dobrého jména spotřebitelských organizací či se jinak zaštiťují užitkem pro spotřebitele. I v Česku jsme se setkali s případy, kdy byla předváděcí akce maskovány jako přednáška pro spotřebitele. Takzvaní šmejdi se pak vydávali i za fiktivní „spotřebitelské ombudsmany“.
 

Přihlásit