Jak vybrat ovocnou přesnídávku

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.1.2020

Dětská ovocná přesnídávka pro kojence a malé děti by měla obsahovat hlavně ovoce, jeho přesný obsah však legislativa nevymezuje. Výživová doporučení pro malé děti varují hlavně před přidaným cukrem, bez kterého by se měla výživa obejít. Vedle dětských přesnídávek, které se poznají podle toho, že uvádějí doporučený věk konzumentů, existují ještě ovocné protlaky. Ty jsou legislativně běžnými potravinami a nevztahují se na ně tak přísné nároky.

První rozdíl mezi dětskou ovocnou přesnídávkou a ovocným protlakem je v tom, že se na obalech potravin pro kojence a malé děti píše, od jakého věku (měsíce) dítěte jsou určeny ke konzumaci. Uvedení výše věku závisí na výrobci, který může požádat o stanovisko Českou pediatrickou společnost. Doporučení, od jakého stáří mohou děti jíst konkrétní příkrmy, by se mělo odvíjet od složení výrobku a jeho konzistence. Kojenecké a dětské přesnídávky do jisté míry upravuje vyhláška č. 54/2004 Sb., výroba ovocných protlaků se řídí vyhláškou č. 157/20003 Sb. pro čerstvé ovoce a čerstvou zeleninu.

Obsah ovoce v přesnídávkách se může lišit. Nalézt lze produkty se 100% zastoupením ovoce, ale také se 60%. Větší podíl ovoce tvoří vždy jablka. V případě přesnídávek s konkrétním ovocem (například jahodová, s banánem apod.) se musí uvést, jak velké je jeho zastoupení. Platí, že čím méně ovocné pyré obsahuje, tím spíše v něm naleznete škrob nebo přidané cukry. Do většiny produktů přidávají výrobci vitamín C (kyselinu askorbovou), který slouží zároveň jako antioxidant a zabraňuje tak nežádoucím změnám barvy.

Přídatné látky, které mají za úkol výrobek obarvit, osladit, zahustit nebo okyselit zcela jistě nejsou v přesnídávkách nezbytné, zvlášť v těch, které jsou určeny dětem od raného věku. Čím dříve uvyknou „vylepšené“ potravině, tím dříve zapomenou, jaká je přirozená chuť ovoce. Proto je třeba číst etikety a vybírat pokud možno takové výrobky, které si vystačí pouze s ovocem.

Kapsička, nebo sklenička? V poslední době jsou velmi populární tzv. kapsičky. Její výhoda spočívá v tom, že ke konzumaci přesnídávky není zapotřebí lžičky, obsah lze rovnou vysát. Také je možné ji kdykoli zašroubovat. Tradiční sklenička s víčkem zase představuje vhodnější variantu z pohledu ekologického. Sklo lze na rozdíl od více vrstevnatých obalů snadno recyklovat.

Databáze testovaných výrobků

Ovocné přesnídávky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2020


Přihlásit