Jak vybrat ovocnou přesnídávku

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Aktualizováno: 12.11.2015

Dětská ovocná přesnídávka pro kojence a malé děti by měla obsahovat hlavně ovoce, jeho přesný obsah však legislativa nevymezuje. Vyhláška č. 54/2004 Sb.  o potravinách určených pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití však stanoví, jaké látky smí, musí a nesmí obsahovat. Vedle dětských přesnídávek existují ještě ovocné protlaky, které nejsou oficiálně určeny kojencům a malým dětem a na které se nevztahují přísnější nároky dané touto vyhláškou.

První rozdíl mezi dětskou ovocnou přesnídávkou a ovocným protlakem je v tom, že se na obalech potravin pro kojence a malé děti píše, od jakého věku dítetě jsou určeny ke konzumaci. Uvedení výše věku závisí na výrobci, který může požádat o stanovisko Českou pediatrickou společnost. Doporučení, od kterého věku mohou děti jíst konkrétní příkrmy, by se mělo odvíjet od složení výrobku a jeho konzistence. Kojenecké a dětské přesnídávky upravuje vyhláška č. 54/2004 Sb., výroba ovocných protlaků se řídí vyhláškou č. 157/20003 Sb. pro čerstvé ovoce a čerstvou zeleninu.

"Dětská" vyhláška ukládá, že potraviny pro kojence a malé děti nesmí obsahovat žádnou látku v takovém množství, aby ohrozila jejich zdraví; striktní limity jsou například stanoveny pro obsah pesticidů. U těchto potravin existují také omezení pro používání přídatných látek. Nesmí do nich přijít například syntetická barviva, proto přibarvené přesnídávky obsahují pouze různé přírodní exktrakty.

Obsah ovoce v přesnídávkách se velmi liší. Nalézt lze produkty se 100% zastoupením ovoce, ale také se 60%. Výrobce ve složení na obalu uvádí, kolik gramů ovoce použil na výrobu 100 gramů přesnídávky. V případě přesnídávek s jahodami také většinou uvádí, jak velké je zastoupení jablek (které tvoří většinu ovocného podílu) a jahod. Platí, že čím méně ovoce přesnídávky obsahují, tím více v nich naleznete jiných přidaných látek, zejména zahušťovadla, přidané cukry a přírodní barvící látky. Do většiny produktů přidávají výrobci vitamín C (kyselinu askorbovou), který slouží zároveň jako antioxidant a zabraňuje tak nežádoucím změnám barvy. Někteří přidávají i regulátor kyselosti a u přesnídávek s nízkým ovocným podílem také vodu.

Přidané látky, které mají za úkol výrobek obarvit, osladit, zahustit nebo okyselit zcela jistě nejsou nezbytné v přednídávkách, které jsou určeny dětem od raného věku. Čím dříve uvyknou „vylepšenému“ jídlu, tím dříve zapomenou, jaký je jeho přirozený charakter bez příkras, a dostanou se kolotoče průmyslově zpracovaných jídel plných zvýrazňovačů, aromat, barviv, konzervantů a jiných přídatných látek. Proto je třeba číst etiety a vybírat pokud možno takové výrobky, které si vystačí pouze s ovocem.

Kapsička, nebo sklenička? Výběr obalu, ve kterém ovocnou přesnídávku zakoupíte, záleží jen na vás. Existují výrobci, kteří stejný výrobek balí do obojího. Uzavíratelná kapsička je relativní novinka na trhu a její výhoda spočívá v tom, že ke konzumaci přesnídávky není zapotřebí lžičky, obsah lze rovnou vysát. Tradiční sklenička s víčkem zase představuje vhodnější variantu pro nejmenší děti, které je třeba krmit lžičkou.

Databáze testovaných výrobků

Ovocné přesnídávky (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2015


Přihlásit