Test praček 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2015

Vybrat skutečně dobrou pračku není zrovna jednoduché. Každý by si samozřejmě přál takovou, která zvládne kvalitně vyprat i vymáchat a navíc se bude pyšnit nízkou spotřebou. Jenže skloubit tolik požadavků dohromady se výrobcům ne vždy daří. Navíc je často nutné poohlížet se jen po určitém typu, který se vám vejde do domácnosti. Proto tentokrát přinášíme výsledky jak standardních, tak úzkých předem plněných praček, ke kterým jsme přidali i vrchem plněné modely. Na dobré celkové hodnocení dosáhla z 25 otestovaných přístrojů jen trojice z první zmiňované skupiny.

Pračky patří k největším domácím spotřebičům, zatímco koupelny nebo toalety, kam se běžně umisťují, k těm nejmenším místnostem, kde mnohdy záleží na každém centimetru. Často je tedy první otázkou při výběru, kolik místa pračka zabere. Nemělo by se zapomínat ani na otevírání dvířek. Výrobci nabízejí v zásadě tři různé typy.

Předem plněné pračky standardních rozměrů jsou nejobjemnější, na výšku mívají zpravidla kolem 85 cm, zhruba 60 cm na šířku a mezi 55 až 70 cm do hloubky. U řady modelů lze sundat vrchní desku, aby bylo možné je umístit pod kuchyňskou linku. O něco méně prostorově náročné jsou tzv. slim modely nazývané také jako úzké předem plněné - pod úzkou pračkou si však představte spíše spotřebič s malou hloubkou, nikoliv šířkou. Třetí typ praček, který se objevil v našem testu, jsou vrchem plněné pračky. Ty bývají spíše užší a vyšší, a tak je často možné postavit je i na místo, kam by se klasická předem plněná pračka nemohla vejít. 

Z testovaných praček jich 10 bylo předem plněných s klasickými rozměry, 6 předem plněných úzkých (slim) a 9 praček s vrchním plněním. Pro mnoho z nich platí, že tlak na snižování spotřeby vody a energie se může promítnout na výkonu a kvalitě praní, máchání či odstřeďování. V testu jsme sledovali také délku praní, obsluhu či hlučnost. Ukázalo se, že řada praček má problémy s mácháním, ale dají se najít i modely, které to zvládnou uspokojivě. Kvalita praní bývá proměnlivá, ale většinou ucházející. Na celkové dobré hodnocení dosáhly jen tři testované modely.


Testované výrobky - pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pračky 2014-2017 (83 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2017


Přihlásit