Test přesnídávek s jahodami 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2015

Dříve nebo později sáhne většina rodičů po skleničce nebo nově také po kapsičce s ovocnou přesnídávkou. Jde o rychlé a praktické řešení na cesty i domů, navíc odpadá práce s výběrem ovoce a jeho zpracováním. To za nás udělali výrobci a my jsme chtěli zjistit, jak si s tím poradili. Do laboratoře jsme proto poslali 12 ovocných přesnídávek s jahodami. Zjistili jsme, že jejich kvalita je proměnlivá, ovšem část nešvarů lze odhalit již při nákupu čtením etiket. Bio produkt, který jsme do testu také zařadili, propadl kvůli vysokému obsahu pesticidů.

Půjdete-li do obchodu s potravinami nebo do drogerie, můžete mezi nejrůznější výživou pro kojence a malé děti narazit i na ovocné přesnídávky. Během příprav na náš test jsme narazili na dvě zajímavé skutečnosti. Tou první je, že na některé z nich se z dosud nejasných důvodů uplatňuje desetiprocentní sazba DPH, na jiné vyšší, patnáctiprocentní. Druhou pak, že ne všechny ovocné přesnídávky a pyré jsou oficiálně určeny dětem mladším tří let - na takové se pak nevztahují přísnější kritéria dané vyhlášky.

U ovocné přesnídávky předpokládáme, že v ní převládá ovoce. V testech jsme se proto zaměřili na obsah ovocné složky a také na obsah pesticidů, které se mohou v ovoci objevovat. Kvůli jejich vysokému obsahu v jednom bio výrobku jsme snižovali jeho hodnocení - podle platných norem by označení bio totiž vůbec neměl nést a od nás proto dostal nedostatečnou známku. Zaměřili jsme se i na množství přidávaných látek, protože například o extra cukr či zahušťovadla zvlášť v dětských produktech nestojíme.

Přesnídávka by také měla dětem chutnat. V tomto ohledu byly senzorické zkoušky poněkud zapeklité, jelikož chuťové návyky dospělých se od malých dětí mohou výrazně lišit a mohou být zkresleny nejrůznějšími zkušenostmi. Proto jsme byli v hodnocení vzhledu, barvy, chuti a vůně mírnější. Test poukazuje na výrazné rozdíly mezi prodávanými přesnídávkami s jahodami a dokazuje, jak důležité je číst etikety.


Testované výrobky - přesnídávky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ovocné přesnídávky 2015 (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2015


Přihlásit