Co je dětské, to je zdravé?

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Publikováno v časopise 5/2015

Říká se, že kvalitní jídlo prospívá nejen tělu, ale i duši. Pro výběr vhodných potravin v dospělosti jsou důležité návyky z dětství, záleží tedy jen na nás, jaký základ dáme svým dětem. Na zákony se v tomto ohledu spoléhat nemůžeme, protože legislativně jsou ošetřeny jen potraviny pro děti do tří let. Od té doby jsou podle nich všichni dospělí.

Takové rozdělení lze najít ve vyhlášce č. 54/2004 Sb., o potravinách určených pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití. Definován je v ní kojenec, kterým je dítě od narození do dvanácti měsíců věku, malým dítětem se rozumí dítě od jednoho do tří let. Vyhláška se zaměřuje také na charakteristiku jednotlivých typů výživ, které se kojencům a malým dětem mohou podávat, co by měla tato výživa obsahovat, v jakém rozsahu a co bychom měli nebo neměli najít na obalu. 

Počáteční kojenecká výživa je určena pro kojence od narození do šesti měsíců věku a jedná se především o kojenecká mléka. Když dítě přechází postupně z tekuté stravy na smíšenou, konzumuje dle slov vyhlášky „pokračovací kojeneckou výživu a výživu pro malé děti“. Sem patří ovocné výživy, přesnídávky, pyré a dezerty, příkrmy s jogurtem nebo tvarohem, obilné kaše, polévky, masozeleninové příkrmy nebo nápoje na ovocném či zeleninovém základě. 

Syntetická barviva v potravinách

Výrobci potravin sahají k použití barviv z důvodu zvýšení jejich atraktivity a prodeje. Záleží však, jaká použijí. Zatímco některá našemu tělu nijak neškodí, jiná mohou způsobit problémy. Zvláště citlivé na ně mohou být právě děti. Potraviny, ve kterých jsou použita riziková syntetická barviva, musí být opatřeny nápisy s upozorněním na možnou souvislost s poruchami pozornosti, které mohou vyvolat nebo zhoršovat. U jiných se o tomto vlivu spekuluje. Princip předběžné opatrnosti však jasně velí, že taková barviva by do dětského organismu přijít neměla. Více nejen o barvivech, ale i dalších přídatných látkách, najdete na www.dtest.cz/ecka.

 

A co starší děti?

Kdo by dětem nechtěl dopřát jen to nejlepší i poté, co oslaví třetí narozeniny? Z hlediska potravinářských předpisů však děti starší tří let nepředstavují žádnou zvýhodněnou skupinu, pro kterou by byla stanovena přísnější hygienická nebo výživová kritéria. I když výrobky jako dětské vyhlížejí a slibují na barevných obalech, že jsou vhodné pro děti, výrobce to k ničemu nezavazuje. 

Taková situace rozhodně výběr potravin pro děti neulehčuje. Často se totiž stává, že se potraviny s označením „dětské“, „pro děti“ nebo s hezkým obrázkem zvířátka na obalu složením nijak neliší od těch, které toto označení nemají. Je proto třeba číst důkladně složení na etiketách a nespoléhat na to, co slibuje obal. Syntetická barviva či aromata, konzervanty nebo zvýrazňovače chuti zkrátka nemají v potravinách pro děti své místo. I když je dítě dle legislativy dospělou osobou, dospělé rozhodně není a ani by jako dospělý nemělo samo rozhodovat, co bude jíst. Záleží tedy hlavně na rodiči, jak se v džungli nabídky zorientuje a co svému dítěti dopřeje. 

V minulosti prošla naším testováním řada výrobků cílených na děti a bohužel mnohdy patřily mezi ty nejhorší.

 

roztaveny-vecerniceksunka-z-detihorcicna-detska-namkarybicky-ve-strouhance

 

Rybí prsty

V roce 2011 jsme do testu rybích prstů zařadili i dětské rybičky Nowaco. Kromě hravých tvarů v podobě hvězdiček bohužel nebyly v ničem přizpůsobeny dětským strávníkům. Nízký podíl masa neurčitého původu, vyšší obsah soli či chybějící výživové hodnoty na obalu o kvalitnější potravině příliš nevypovídají. Rybí maso je navíc v případě všech rybích prstů obaleno těstíčkem, které zvyšuje kalorickou hodnotu pokrmu a počítá se také se smažením, které rozhodně nepatří mezi zdravou přípravu potravin, natož pro děti. 

 

Olivový olej

V roce 2012 jsme testovali olivové oleje a zaměřili se i na „dětský“ výrobek Basso Organic extra Virgin Olive Oil for Kids. Obsahoval rezidua dávno zakázaného pesticidu DDT, přípravku proti škodlivému hmyzu. Nemusí to však znamenat, že na olivovník byl přímo používán tento pesticid, jedná se spíše o jeho rezidua z dob minulých, která mohou přetrvávat v půdě desítky let. Na obalu pak nebyla uvedena země původu, což je v případě extra panenských a panenských olivových olejů povinná deklarace. Kvalitní olej s uvedenou zemí původu nemá co zastírat a dodá mnoho kvalitních živin jak dospělému, tak dítěti, i bez nálepky „pro děti“.

 

Tavený sýr 

Protože Češi patří mezi vášnivé konzumenty tavených sýrů, v roce 2013 jsme je otestovali. Diskuse, zda jsou pro lidské tělo vhodné či nikoliv, se vedou již řadu let. Při výrobě tavených sýrů se totiž mohou používat tavicí soli, které způsobují jejich krémovou a jednotnou konzistenci. Soli na bázi fosfátů však zároveň snižují využitelnost vápníku v organismu. Sýry s obrázkem medvídka Bédi (Apetito) nebo Hajánka (Tany) na obalu přilákají oči jak malých strávníků, tak jejich rodičů či prarodičů. Proč však tyto výrobky obsahovaly aromata či konzervační látky, bez kterých se jiné sýry obešly, zůstává otázkou.   

 

Šunka

Kvalitu šunek jsme testovali v říjnu téhož roku. Byly mezi nimi i ty, které nesou název „pro děti“ nebo „dětská“. Pozoruhodné je, že takto označené výrobky patřily do nižší jakostní třídy (výběrová). Šunka nejvyšší jakosti musí obsahovat nejméně 16 procent čisté svalové bílkoviny, šunka výběrová 13 procent. Na první pohled je tedy zjevné, která z nich je kvalitnější co obsahu libového masa. Tři ze čtyř dětských šunek měly navíc vlhký povrch, některé byly dokonce vodnaté. Schneider Junior Šunka pro děti pak byla druhou nejslanější mezi testovanými.

 

Hořčice

Dětská hořčice může být sama o sobě tak trochu ironický pojem. Její řízná, lehce pikantní chuť by do dětského jídelníčku nemusela vůbec patřit. Dětská hořčice Boneco navíc obsahovala nejvíce cukru ze všech testovaných, byla nejtučnější a obsahovala dva konzervanty, ačkoli se jiné výrobky obešly zcela bez nich. Ani po smyslové stránce to nebyla žádná výhra, v senzorické zkoušce testu zveřejněného loni v dubnu skončila na posledním místě. 

 

Mohou být i lepší

Kromě nepříliš kvalitních „dětských“ potravin se najdou i takové, které si z našich testů odnesly dobré známky. Příkladem mohou být kečupy, vídeňské párky nebo roztíratelný rostlinný tuk Delíčko, o kterém jsme psali v minulém vydání. Tyto výrobky se však v ničem nelišily od potravin, které označení „pro děti“ nenesou a vždy se našly i výrobky lepší. Proto pravidlo, podle kterého by člověk neměl být lhostejný ke složení výrobku, platí pro všechny potraviny bez výjimky, ať vypadají dětsky sebevíc. 

 

Děti a reklama

Vzpomenete si, kdy jste naposledy viděli reklamu na kojenecká mléka? Pokud ne, pak je to v pořádku. Taková reklama totiž v televizi ani být nemůže, mohla by podle slov vyhlášky odrazovat od kojení. Na obalu těchto výrobků také nesmí být uvedeny fotografie kojenců. U reklamy na potraviny pro větší děti už je ale všechno jinak a žádná regulace neexistuje. Evropská spotřebitelská organizace BEUC se snaží v rámci Evropské unie reklamu cílenou na děti v některých směrech omezit. Bývá totiž často zaměřena na potraviny bohaté na cukr, nasycené tuky, transmastné kyseliny a sůl. Výzkumy prokázaly, že děti vystavené takovému typu reklamy jí snadno podléhají, což s sebou přináší řadu zdravotních rizik spojených právě s nevhodným stravováním – obezitu, kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovku II. typu.


Přihlásit