Finance: Mobilní tarify - jen menší vánek změn

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2015

Nabídky mobilních operátorů se mění relativně často, proto se jejich srovnání věnujeme pravidelně. Poslední jsme publikovali loni v říjnu. Na první pohled se tabulky při vzájemném porovnání až tak neliší, na ten druhý jsou ale zajímavé změny na předních pozicích. Především náruživě volající jedinci uvítají poměrně výrazné posuny na čele tabulek, kde došlo ke zlevnění. Má to však svá ale.

Prvním úskalím je, že naše tabulky ani srovnávač nemohou postihnout individuální nabídky operátorů, které si dokážete sami vyhádat na lince. Ano, retenční nabídky nezmizely, i když se tak společnosti rády tváří. Pro operátora je nejdražší budování sítě, její samotné vytěžování už tak nákladné není. Alespoň teoreticky je tak rád za každou korunu, kterou mu za využití již postavené sítě zaplatíte. Pokud mu utečete ke konkurenci, zůstane mu po vás jenom volná kapacita a z té nemá ani tu zmiňovanou korunu.

Druhým úskalím, na které budete narážet stále častěji, jsou omezení u virtuálních operátorů, co se rychlosti datových přenosů týče. Třem velkým hráčům se totiž nechce příliš dělit o nejrychlejší datovou síť LTE. Samotné velkoobchodní ceny sahají do miliónů a podle vyjádření „virtuálů“ si to nejen nemohou dovolit (často jde o fyzické osoby s omezeným kapitálem), ale relevantní ceny by jim nezaplatili ani zákazníci.

Do jejich vyjednávání se opakovaně vložil Český telekomunikační úřad, na výsledek si ale budeme muset počkat. Pokud skutečně prahnete po rychlých přenosech, které si leckdy nezadají s pevným internetovým připojením, do značné míry budete zatím odkázáni na tzv. velkou trojici.

LTE? Solidní pokrytí, i když...

Rychlá síť je hitem poslední doby. Během uplynulých dvanácti měsíců se rozšířilo pokrytí a také nabídka telefonů, které ho umějí využít. Velkou výhodou není jen rychlost přenosu dat, ale také rychlost odezvy, laicky řečeno, jak rychle telefon posílá požadavky a jak rychle síť odpovídá. To se hodí třeba při prohlížení webových stránek.

tarify_fotolia

Operátoři by do konce roku rádi pokryli naprostou většinu populace a právě slovíčko „populace“ je klíčové. Nejde totiž o pokrytí území. LTE stále bude doménou měst, i když už nepůjde jen o velké aglomerace. V zapadlých vískách a především na cestách neobydlenou krajinou si v nejbližší budoucnosti musíte vystačit s klasickým 3G či dokonce 2G.

Podle vyjádření operátorů se teď čeká, jak na nabídku zareagují zákazníci. Ačkoliv píšeme, že se rychle šíří nabídka telefonů s podporou LTE, má je stále minorita uživatelů. Například T-Mobile v dubnu hlásil, že se do této sítě připojuje jen sedm procent z celkového množství přístrojů. Přinejmenším donedávna totiž modul pro příjem tohoto signálu obsahovaly spíš telefony vyšší střední třídy. I když se to mění, LTE pravděpodobně nebude hlavním motivem, proč by chtěl běžný uživatel měnit telefon za nový. Proto se bude čekat, až staré přístroje doslouží.

Pokud váš telefon zrovna dosluhuje nebo po rychlém internetu prahnete, dejte si pozor na konkrétní frekvence, na kterých váš operátor LTE provozuje. V Evropě se používá standard FDD LTE. V tom může být zakopaný „čínský pes“. Ačkoliv čínské smartphony už dávno nejsou plastovými krabičkami a mohou předčit i známé značky s nepoměrně vyšší cenou, liší se právě v používaných frekvencích a s čínským standardem TDD LTE si v Evropě „nesosnete“. 

Dále řešte konkrétní kmitočtová pásma. Ani popisek FDD LTE není stoprocentní zárukou. Zatímco ve světě se používají hlavně kmitočty 1800 a 2100 MHz, u nás můžete narazit i na 800 a 900 MHz. Zvlášť Vodafone 900 MHz pro LTE využívá rád, ale tato frekvence mnoha alternativním značkám chybí. Prodejci mobilů to rádi opomíjejí zmínit, dokonce i u velkých obchodů narazíte na obecný popisek „LTE podporováno“ a po zasunutí SIM zjistíte, že jste na staré dobré 3G síti, protože kolem vás proudí jen nekompatibilní „devítistovka“.

U klasických výrobců mobilů, kteří se orientují hlavně na Evropu a Ameriku, na tento neduh narazíte v minimální míře. Pokud uvádějí LTE, v drtivé většině podporují všechny čtyři důležité frekvence.

Kartu, nebo tarif? 

Doby, kdy jste řešili, jestli půjdete do paušálu nebo do předplacené karty, pomalu odeznívají. Naprostá většina tarifů v našem testu je nepodmíněná, kdysi běžnou dvouletou lhůtu vystřídaly tarify bez závazků. Výjimkou jsou velcí operátoři, kteří zpravidla nabídnou dvě varianty. Uvážete-li se na nějakou dobu, dají vám na paušál slevu a jednou za čas nabídnou dotovaný telefon.

Čtěte také

dTest pravidelně testuje mobilní telefony. Databáze výsledků obsahuje několik set modelů, poslední byly přidány v listopadu.

I v tom je vidět mírný posun. Dříve se dotované telefony často nevyplatily, a pokud jste sháněli přístroj ve specializovaném obchodě, dostali jste ho paradoxně levněji, než vycházela dotovaná cena operátora. Dnes se o dotovaném přístroji vyplatí uvažovat, zvlášť pokud sáhnete po některém z vyšších tarifů.

Stále ale pamatujte, že nabízí-li alternativní operátor totožný tarif bez telefonu a bez závazku, musí být sleva na telefon u velké operátorské trojice opravdu výrazná, aby vynahradila vyšší paušál, který budete platit celých 24 měsíců. Samozřejmě přičtěte riziko, že na trhu vypukne další konkurenční bitva a vy budete jen smutně přihlížet, nebo za předčasný odchod, respektive porušení smlouvy, dostanete pokutu.

Předplacené karty stále nabízejí určité výhody. Pomineme-li částečnou anonymitu, jde především o účtování skutečně provolaného času. Jezdíte-li třeba často do zahraničí na delší dobu, má předplacená karta nespornou výhodu v tom, že pokud se nepoužívá, nic nestojí. Tedy pokud operátor nenastaví podmínku minimálního užití za určitý čas. V tu chvíli už se pohybujete na hraně tarifu nehledě na název „karetní“ nabídky.

Tak trochu skryté poplatky (a pokuty)

Při procházení tabulek neopomíjejte poznámky. Právě v nich jsou zahrnuty nevyhnutelné náklady, které se s konkrétní volbou pojí. Nezřídka zaplatíte stokorunu a více za doručení karty, přičemž chybí volba osobního vyzvednutí zdarma. Další operátoři si účtují poplatek za aktivaci karty, přenos čísla k sobě nebo odnos do jiné sítě. Odcházíte-li jinam, zvlášť pokud to bude po krátké době, mnohdy také propadne vratná jistina.

Podobné poplatky nemůžeme schvalovat. Zejména pokud příliš netelefonujete a vystačíte si s málem, mohou takové sazby nezahrnuté v běžném paušálu tvořit nemalou část výdajů. To vás bude demotivovat od případného přechodu k lepší nabídce. V podstatě se jedná o závazek, ačkoliv jde na první pohled o tarif bez závazků.

V horším případě se pak poplatky přesouvají do nejrůznějších pokut, s jejichž inkasováním operátor dopředu počítá. Ruku na srdce, kdo z vás nikdy nezaplatil fakturu o den později? Zatímco platební (ne)morálku Čechů řada společností přechází a první dny prodlevy neřeší, jinde přistane tučná pokuta či zpoplatněná upomínka hned po půlnoci. I když nejde o riziko svým dopadem srovnatelné třeba s poskytovateli žraločích úvěrů, podmínky vybraného operátora si přečtěte bedlivě. 

Předejdete nepříjemným překvapením ve vyúčtování.

Zvýhodněné nabídky

V našem testu jsme nastavili, stejně jako minule, poměrně malou část minut a zpráv v rámci vlastní sítě. Použili jsme pětinu pro obojí. Pokud však například s celou rodinou využíváte stejnou síť, ceny se mohou výrazně měnit a pro konkrétnější porovnání dle vašich individuálních potřeb proto doporučujeme navštívit náš webový srovnávač na www.dtest.cz/tarify.

Stejně tak obecná tabulka nezahrnuje speciální nabídky určené studentům, seniorům, invalidům, členům různých klubů, nabídky velkým zaměstnavatelům, skupinám volajících a podobně. Čím dál běžnější jsou rodinné balíčky, kdy za jeden paušál získáte několik čísel, která si vzájemně volají zdarma a minuty mimo rodinu se sčítají na jeden účet. Cena je nižší o desítky procent a měníte-li právě operátora, zamyslete se, zda by se nevyplatilo takové nabídky využít.

Upozorníme, že i toho se dotkla změna v tabulkách. Vyřadili jsme tarify zákaznických klubů či omezené věkem a podobně, aby porovnání bylo platné pro všechny čtenáře. Patříte-li však do skupiny, která bývá zvýhodněna, dTest vás na holičkách nenechá. Na webu si rozklikněte pokročilé filtry v záhlaví kalkulačky a použijte výběr specializovaných nabídek.

tarify pro málo volající (měsíčně 60 minut, 50 SMS, žádná data)

název
operátor
síť
typ
celkové náklady vč. tarifikace měsíčně (Kč)
SMS / MMS (Kč)
+4U Bone + 40 SMS do ostatních sítí Plus4U Mobile T-Mobile tarif bez závazků 123 1,21 / 3,49
Odorik (útrata min. 100 Kč) Odorik.cz T-Mobile předplacená karta 135 1,25 / 3,50
Předplacená karta Jednička One Mobile T-Mobile předplacená karta 149 1 / 5
Q60 + MIN Q100 Connectica Vodafone tarif bez závazků 155 1,39 / 5
Sky 100 Skyfone Vodafone tarif bez závazků 159 1,25 / 4,95
fayn MEDIUM Fayn Vodafone tarif bez závazků 164 1,19 / 4,99
Home 3ton T-Mobile předplacená karta 164 1,50 / 4,90
Solutus Voocall T-Mobile tarif bez závazků 164 1,25 / 3,50
Občas brnknu BrnkačkaTEL T-Mobile tarif, 12 měsíců 165 1,50 / 4
Platím, jak volám + Volám málo, Píšu málo Mobil od ČEZ O2 tarif bez závazků 165 1,20 / 5

tarify pro středně volající (měsíčně 120 minut, 100 SMS, 250 MB dat)

název
operátor
síť
typ
celkové náklady vč. tarifikace měsíčně (Kč)
minuta volání do cizí / vlastní sítě (Kč)
SMS / MMS
Q60 + MIN 100 Connectica Vodafone tarif bez závazků 200 1,69 1,39 / 5
Chytrá lama + BONUS + Internet v mobilu 150 MB + 50 SMS Lama mobile Vodafone tarif bez závazků 338 1,50 1,50 / 5
+4U Bone + 300 MB FUP Plus4U Mobile T-Mobile tarif bez závazků 374 1,21 / 0,50 1,21 / 3,49
Klasik 300 Kč + 50 min. + odměna 300 MB FUP Datelmobil T-Mobile tarif bez závazků 387 2 1,50 / 5
Sólo 150 + Internet na měsíc 300 MB Aqua mobil Vodafone tarif bez závazků 388 1,60 / 0,70 1,20 / 4,80
Twist Našim+ + TWIST na měsíc T-Mobile T-Mobile předplacená karta 389 3,50 1,50 / 4,90
Q150 + Internet na měsíc 300 MB Žlutá simka Vodafone tarif bez závazků 391 1,65 1,25 / 4,95
Sky Data 300 + 100 minut + 100 SMS Skyfone Vodafone tarif bez závazků 403 1,60 1,25 / 4,95
T299 Fortech T-Mobile předplacená karta 404 1,49 1,49 / 4,50
Xlarge Fast Mobile T-Mobile tarif bez závazků 404 1,49 1,49 / 4,50

tarify pro více volající (měsíčně 200 minut, 200 SMS, 500 MB dat)

název
operátor
síť
typ
celkové náklady vč. tarifikace měsíčně (Kč)
minuta volání do cizí / vlastní sítě (Kč)
SMS / MMS (Kč)
Q60 + SMS 100 + MIN 200 Connectica Vodafone tarif bez závazků 360 1,69 1,39 / 5
MobilCall NoLimit /V 600 MB Dragon Internet T-Mobile tarif bez závazků 449 0 0 / 4,54
L-Tel VPN Volám+ + IVM 500 MB L-Tel T-Mobile tarif bez závazků 585 1,25 / 0 1,20 / 4
Large + Hlasový flat pro volání v síti Fast Mobile T-Mobile tarif bez závazků 597 1,49 1,49 / 4,50
+4U Well Done + 600 MB FUP Plus4U Mobile T-Mobile tarif bez závazků 598 1 / 0 1,21 / 3,49
CallPro 200 + Internet 500 MB Aqua mobil Vodafone tarif bez závazků 633 1,80 / 1 1,40 / 5
Smart 250 + Zvětšení datového balíčku Smart Vodafone Vodafone tarif, 24 měsíců 648 3,49 0 / 4,54
fayn ULTRA + Mobilní internet 500 MB Fayn Vodafone tarif bez závazků 665 0,98 / 0,48 0,98 / 4,99
Sky Data 600 + 200 minut + 100 SMS Skyfone Vodafone tarif bez závazků 665 1,60 1,25 / 4,95
Q DATA 600 + 200 minut + 100 SMS Žlutá simka Vodafone tarif bez závazků 666 1,65 1,25 / 4,95

tarify pro náruživé volající (měsíčně 600 minut, 400 SMS, 2 000 MB dat)

název
operátor
síť
typ
celkové náklady vč. tarifikace měsíčně (Kč)
minuta volání do cizí / vlastní sítě (Kč)
SMS / MMS (Kč)
MobilCall NoLimit /V 4 GB Dragon Internet T-Mobile tarif bez závazků 599 0 0 / 4,54
Red LTE Vodafone Vodafone tarif, 24 měsíců 847 0 0 / 4,54
FREE CZ + FUP 500 O2 O2 tarif, 24 měsíců 848 0 0 / 5,60
PRE Aktiv PREmobil T-Mobile tarif bez závazků 990 0 0/ 5
Mobil.cz Bez limitu Mobil.cz T-Mobile tarif bez závazků 999 0 0/ 5
S námi bez hranic T-Mobile T-Mobile tarif, 24 měsíců 999 0 0 / 4,90
Neomezený ONE + Internet 1000 MB One Mobile T-Mobile tarif bez závazků 1048 0 0 / 5
Free Fast Mobile T-Mobile tarif bez závazků 1158 0 0 / 4,10
Q150 + SMS Q100 + MIN 200 Connectica Vodafone tarif bez závazků 1212 1,69 1,39 / 5
Platím, jak volám + Žiju online Mobil od ČEZ O2 tarif bez závazků 1390 2,20 / 0 1,20 / 5
Data platná k 20. 4. 2015

Naši telefonisté provolají a „SMSkují“ z 20 % do vlastní sítě, zbytek do jiných. Požadují vždy minimálně minuty, SMS a data uvedená v záhlaví každé tabulky. Za případné bonusy navíc jsou rádi, ale umístění tarifu či karty to v tabulce nepomůže. Jestliže jim základní tarif nestačí, jsou dokoupené balíčky uvedené přímo v názvu. Do poznámek jsou zahrnuty pouze nevyhnutelné dodatečné náklady. Ceny jsou uváděny vč. tarifikace, tzn. skrytého předražení v důsledku účtování hovorného po delších úsecích než po vteřinách. Každý operátor je v každé tabulce zastoupen jen s jednou, nejvýhodnější nabídkou. Pro detailní přehled a srovnání doporučujeme navštívit webový kalkulátor.

 

Přihlásit