Consumer Reports upozorňuje na pesticidy v ovoci a zelenině

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.4.2015   

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se zaměřila na obsah pesticidů v ovoci a zelenině. Upozorňuje, že díky legislativě se v USA podařilo snížit množství a koncentraci používaných pesticidů, u mnoha druhů je však stále lepší vyhledávat bio kvalitu. Pesticidy by podle CR neměly být důvodem se ovoci a zelenině vyhýbat.

CR uvádí, že USA se snaží pesticidy regulovat již od roku 1996. Tehdy byl přijat zákon o kvalitě potravin, který určil, že na obsah pesticidů v zemědělských plodinách bude dohlížet vládní agentura Environmental Protection Agency. Ačkoli se od té doby podařilo množství používaných pesticidů významně snížit, na některých druzích ovoce či zeleniny je stále možné najít stopy po použití tří a více různých pesticidních látek.

Data sesbíraná od pracovníků v zemědělství prokazují, že ti, kteří byli dlouhodobě vystaveni působení pesticidů, mají větší riziko vzniku Alzheimerovy či Parkinsonovy nemoci, rakoviny či depresí. CR uvádí, že běžný spotřebitel sice takovým dávkám pesticidů vystaven není, i tak by ale měl sledovat, kolik pesticidů a v jakých kombinacích přijímá. Pesticidy totiž mohou fungovat jako endokrinní disruptory, tedy látky s potenciálem narušovat hormonální systém.

V USA není možné se pesticidům zcela vyhnout ani v potravinách v bio kvalitě. Pro takové potraviny totiž americká legislativa povoluje využití přírodních i a některých méně škodlivých syntetických pesticidů.

Pozitiva konzumace ovoce a zeleniny však podle CR převažují nad negativy. Zdravé stravování pomáhá předcházet srdečním chorobám a nemocem krevního oběhu, významnou část pesticidů navíc jde ze zemědělských plodin smýt. Consumers Report pro spotřebitele připravila video s krátkým a jednoduchým návodem, jak se nežádoucích látek zbavit.

CR také doporučuje nakupovat potraviny v bio kvalitě, u nichž bývá koncentrace nežádoucích látek nižší. V tomto případě ovšem uznává námitku mnohých spotřebitelů, že bio potraviny bývají příliš drahé. Pro zdravého dospělého jedince by konzumace ovoce či zeleniny v běžné kvalitě neměla představovat velké riziko. CR připravila i přehlednou tabulku potravin podle země původu (s omezením na oblast Ameriky), kvality a průměrného obsahu pesticidů v nich.

Obsah pesticidů v potravinách pravidelně zjišťuje i dTest ve svých testech. Nadlimitní obsah pesticidů zjistil například v některých porcovaných zelených čajích či medech.
 

Přihlásit