Porucha zapalování u vozů GM má na svědomí nejméně 74 mrtvých

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.4.2015   

V USA se k soudu dostává další významná aféra z automobilového průmyslu. Týká se výrobce General Motors (GM), jehož automobily měly vadná zapalování. Podle zpráv z posledního březnového týdne by tato závada měla mít na svědomí 74 mrtvých.

Zapalování v některých vozech z koncernu GM samovolně vypínalo motor a zároveň s tím deaktivovalo i airbagy a posilovač řízení. GM ale dlouho popírala, že by se jednalo o závadu velkého rozsahu a se stažením vozů s vadným zapalováním z trhu otálela. I když podezření existovalo již od roku 2007, vozy byly staženy z trhu až v únoru 2014. Závada se týkala více modelů, nejvíce případů vadného zapalování bylo u vozů Chevrolet Cobalt a Saturn Ion.

V současnosti automobilka potvrdila, že v důsledku této vady na silnicích zemřelo 74 lidí, dalších sto úmrtí čeká na přezkoumání. Přes tisíc lidí bylo zraněno. Do výčtu se nepočítají jen motoristé, ale například i chodci sražení neovladatelným vozidlem.

GM už rodinám obětí a poškozeným nabídla možnost mimosoudního vyrovnání a zaplacení náhrady škody a psychické újmy. Za finanční kompenzaci by pak měli poškození stáhnout svou žalobu. Tuto možnost zatím podle serveru Detroit News odmítla jen 4 % poškozených, vyjednávání mezi oběma stranami však pokračuje.

Minulý rok se v USA řešilo více velkých automobilových kauz a stahování vozidel z trhu. Nejznámější aféra se týkala airbagů Takata, které mohly díky chemické reakci hnacího plynu s vlhkostí explodovat. Na svědomí měly pět mrtvých a více než sto zraněných. Společnost Takata navíc o defektu věděla již od roku 2004, důkazní materiály z testů však nechala zničit a až do konce roku 2014 odmítala vadné airbagy stáhnout z trhu.

Podle spotřebitelského serveru Consumerist bylo v loňském roce kvůli závadám staženo z trhu nejvíce vozů za celou historii. Americký federální úřad National Highway Traffic Safety Administration, který má na starosti bezpečnost dopravy, v roce 2014 také udělil automobilkám nejvíce pokut v celé své historii.

Bezpečnosti automobilů se věnuje i dTest, který pravidelně informuje o výsledcích crashtestů Euro NCAP. Výsledky jsou přístupné i v online databázi zcela zdarma.
 

Přihlásit