Mobilní aplikace posílají informace o pohybu uživatele každé tři minuty

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.4.2015   

Výzkum týmu vědců z Carnegie Mellon University odhalil, že aplikace v chytrých telefonech se systémem Android špehují uživatele každé tři minuty. Týká se to hlavně zjišťování polohy telefonu a odesílání těchto dat provozovateli aplikace, který je sdílí s třetími stranami. Informuje o tom server Consumerist.

Pod dozorem vědců si 23 dobrovolníků do svých chytrých telefonů nainstalovalo software, který zaznamenával, jak často se jejich aplikace připojují k GPS lokátoru a odesílají data společnosti, jež aplikaci provozuje. Výběr aplikací byl na nich, test proběhl za běžného provozu, vědci sledovali chování aplikací po dobu čtrnácti dní.

Výsledky byly překvapivé, aplikace se k GPS lokátoru připojovaly v průměru každé tři minuty. I když je u mnohých aplikací praktické, aby jednou za čas zjistily polohu spotřebitele, podle serveru Consumerist nedává smysl, aby například aplikace slevového portálu kontrolovala lokaci každých pár minut. Software také zjistil, že v 73 % případů, kdy se aplikace připojila k lokátoru, navíc odeslala údaje o poloze provozovateli aplikace.

U systému Android není možné, aby si spotřebitel nainstaloval do telefonu aplikaci, u níž neschválil všechny obchodní podmínky, jako je tomu třeba u systému iOS 8 od Apple. Personalizace nastavení soukromí je tak obtížnější, což je důvod, proč si výzkumný tým vybral právě telefony s Androidem.

Pro inzerenty jsou data o přesné poloze potenciálních klientů velmi cenná, pomáhají jim lépe cílit personalizovanou reklamu. Pro spotřebitele je ale podle Consumeristu takový stav zcela nevýhodný. Consumerist i výzkumníci souhlasí s tím, aby aplikace čerpala data o spotřebitelově lokaci. Rozhodně by se však neměla připojovat sama automaticky, ale pouze ve chvíli, kdy se uživatel sám rozhodne aktualizovat svou polohu.

Aplikace, které vyžadují velké množství osobních údajů, jsou často terčem kritiky spotřebitelských organizací. Nedávné video dánské organizace Forbrugerrådet Tænk ukázalo, jak by to vypadalo, kdyby prodavačka v pekárně po zákazníkovi vyžadovala stejná data jako mobilní aplikace. Ochranou osobních údajů se zabývá i dTest, pro spotřebitele jsme připravili například vzorový dopis pro vyřazení z marketingové databáze či návod jak zjistit, kdo a k čemu používá vaše údaje.

Přihlásit