Jak vybrat rostlinný roztíratelný tuk

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2020 Obsah červencového dTestu

Aktualizováno: 12.11.2015

Jako roztíratelné tuky definuje evropské nařízení výrobky ve formě tuhé, tvárné emulze, převážně typu voda v oleji, které se získávají z tuhých a/nebo tekutých rostlinných a/nebo živočišných tuků vhodných pro lidskou potřebu. Celkový obsah mléčného tuku v těchto produktech smí být maximálně 3 % z celkového obsahu tuku. Jako "rostlinné" se smí označovat obchodním názvem takové tuky, které byly vyrobeny výhradně z rostlinných olejů a tuků. Přípustná odchylka pro obsah živočišných tuků u takových výrobků smí být nejvýše 2 % hmotnostních z celkového obsahu tuku.

Obsah tuku: Jako margaríny se podle platné legislativy označují pouze tuky rostlinného původu, do kterých může být přidán tuk živočišný. Musí však splňovat podmínku pro obsah tuku, kterého smí být 80 až 90  procent. Na českém trhu však mezi roztíratelnými tuky v plastových vaničkách příliš margarínu není. Narazit lze na třičtvrtětučné margaríny (s obsahem tuku 60 až 62 %), polotučné margaríny ( s obsahem tuku 39 až 41 %) a roztíratelné tuky s jiným obsahem tuku než výše uvedeným (tedy méně než 39 %, 41 až 59 %, 62 až 80 %).

E 476 polyglycerolpolyricinoleát: Jde o emulgátor, který často výrobci přidávají do polotučných margarínů a roztíratelných tuků s nižší tučností než 39 %. Jde o silný emulgátor, který dobře drží vodu a tuk pohromadě. Podle legislativy se smí používat pouze do roztíratelných rostlinných tuků s maximálním obsahem tuku 41 %. Využívá se zejména v cukrovinkách do čokoládových polev, díky kterému je možné menším množstvím potáhnout větší plochu a poleva se netrhá, zůstává celistvá. Přestože jde o látku s jistými omezeními povolenou evropským nařízením, na její nezávadnost nepanuje mezi odborníky jednotný názor. Důkazem toho, že přítomnost E 476 není nezbytně nutná, jsou nízkotučné tuky bez tohoto emulgátoru, které se také objevují v našem testu.

Konzervanty: Prodlužují životnost výrobků a nejinak je tomu u rostlinných roztíratelných tuků. Bez konzervantu se však tuk snadno obejde a některé výrobky jsou toho důkazem. Prodloužená trvanlivost může k jejímu konci výrazně ubírat na kvalitě senzorickým kvalitám, jakož i vitamínům. Konzervant sorban draselný některé zdroje považují za alergen.

Cena: Rostlinné roztíratelné tuky se zdají být levné, není však od věci připomenout, že obsahují méně tuku než například máslo, které obsahuje 80 procent tuku. U kilogramového balení za 20 Kč s 20% tukem tak platíte hlavně za vodu spolu s emulgátory, antioxidanty, konzervanty a stabilizátory.

Použitý tuk: Většina výrobků na obalech specifikuje, z jakých rostlin pocházejí oleje použité k jejich výrobě. Často se používají směsi, mezi kterými se často objevují oleje jako slunečnicový nebo řepkový. Velmi často je mezi nimi zastoupen také levný tuk palmový, jehož těžba již dnes představuje v tropech ekologickou katastrofu.

Transmastné kyseliny: Ve druhé polovině 20. století se tyto škodlivé látky vyskytovaly v margarínech a rostlinných tucích, na vině byl zastaralý způsob výroby, tzv. hydrogenace. Dnes se tyto produkty vyrábějí tzv. interesterifikací, která výskyt transmastných kyselin výrazně redukuje. Z tohoto pohledu jsou všechny dnešní roztíratelné tuky v pořádku.

Databáze testovaných výrobků

Roztíratelné rostlinné tuky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 2.4.2015


Přihlásit