Dětské kočárky: Nejenom k zamyšlení

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Publikováno v časopise 9/2006

Při výběru dětského kočárku se nezříkejte jeho vlastního vyzkoušení přímo v obchodě. Předejdete tak nepříjemným překvapením při jeho užívání a případně při následné reklamaci. Snažte se nic z toho, na co vás upozorňujeme, nezanedbat.

Nepodceňte…

  • Brzdy: Kočárek zabrzděte a zkuste jej rozjet. Se zabržděným kočárkem několikrát smýkněte do stran, zda se brzdy neuvolní. Přesvědčte se, zda je pro vás ovládání brzd (včetně té ruční) snadné.
  • Držení směru: Zkuste s nezatíženým i zatíženým kočárkem (posaďte do něj dítě) ujet několik metrů rovně. Bude-li mít tendenci vybočovat z přímého směru, neberte ho! S následnou reklamací byste s největší pravděpodobností neuspěli.
  • Výška rukojeti: U některých modelů nelze výšku rukojeti nastavovat. Přemýšlejte, kdo kromě vás bude s kočárkem jezdit a jak je vysoký/á, aby pro něj/ni nebyla vyjížďka s kočárkem za trest.
  • Skládání a rozkládání: Téměř každý kočárek má své záludnosti a pochopit jeho skládací mechanismus se nemusí hned napoprvé podařit. Dokonce ani napodruhé. Nechte si skládání a rozkládání předvést, poté pod vedením prodávajícího se o to pokuste sami. Podívejte se do návodu, zda jsou jednotlivé kroky jasně a srozumitelně popsány, kdybyste zpočátku zapomněli jak na to. Je-li ke složení a rozložení kočárku zapotřebí hodně síly, zvažte, zda ta vaše bude na něj stačit. A nezapomeňte ani na babičku, dědečka či starší paní na hlídání dítěte.
  • Přeprava autem: Zda se kočárek vejde složený do kufru auta, se dá vyzkoušet už při jeho výběru, když auto vezmete s sebou. Je lepší to předem vyzkoušet, než se posléze „mordovat“ s odmontováním koleček a jejich opětovným nasazováním.
  • Zaměřte se na sedačku. Ačkoliv norma, která se vztahuje na dětské kočárky, uvádí mimo jiné i rozměry pro sedáky (hloubka sezení 21 cm a výška opěrky 38 cm), odborníci v této souvislosti poukazují na diskomfort pro dítě i menší míru jeho bezpečnosti. Za přiměřené doporučují tyto parametry: hloubka sezení 21 až 24 cm, šířka sedačky 35 cm a výška opěrky 50 cm.
  • Kdo nepomyslí na váhu kočárku, zbytečně se pod jeho tíhou na schodech prohne. Vynášet sedmikilový kočár je jistě snazší než se „prát“ s jedenáctikilovým. Navrch nezapomeňte připočítat váhu dítěte a případně i nákupu.
  • Rozchod koleček u moderních kočárků může být větší než vstupní dveře do (zejména panelákových) domů, výtahů a bytů. Neprojedete-li, nezbude nic jiného než nejdříve vynést dítě a poté složený kočárek (případně vše najednou, aby mezi tím kočárek někdo neukradl).
  • Výhodné je přestavení rukojeti kočárku tak, aby se dítě mohlo vozit jak po směru, tak i proti směru jízdy (ochrana dítěte před větrem, sluncem, vizuální kontakt dítěte s rodičem).
  • Nezaměňujte kočárky typu buggy za „terénní vozidla“, jejich malá kolečka na nezpevněné či lesní cesty nestačí. Budete-li se hodně pohybovat v terénu, vsaďte na pořádný dětský sporťák s velkými kolečky.

Přihlásit