Halogenové žárovky nejsou úsporné

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.4.2015   

Slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) upozorňuje na klamavé praktiky výrobců a prodejců halogenových žárovek. Ačkoli se jedná o druh osvětlení se značnou spotřebou, stále je označují za ekonomické a ekologické. Halogenových žárovek se také možná brzy dotkne zákaz prodeje od Evropské unie.

Halogenové žárovky jsou známé vysokým jasem, ale také vysokou spotřebou. I ty nejúspornější z nich spadají do kategorie energetické spotřeby D, většina z nich však patří do nejnižší kategorie. To však nebrání některým výrobcům, aby je označovali jako ekologické či úsporné zdroje světla. V některých případech výrobci ani neuvádí povinné energetické štítky.

ZPS informuje, že německá spotřebitelská organizace vyzvala konkrétní výrobce, aby zanechali klamavého jednání. Výzvu podle ní již vyslyšely společnosti Osram a Diefra-Light, které přislíbily, že halogenové žárovky budou označovat správně a zmínka o jejich úspornosti z nich zmizí.

V Evropské unii se navíc uvažuje o kompletním zákazu zdrojů světla s třídou energetické náročnosti vyšší než B, tedy i halogenových žárovek. Evropská komise by letos měla stanovit přesné datum, kdy zákaz vstoupí v účinnost. Jednou z možností je září 2016, ale hovoří se i o posunutí účinnosti zákazu na rok 2018.

Průměrná halogenová žárovka podle ZPS spotřebuje až pětkrát více energie než například LED či úsporné žárovky. Přechodem na úsporné zdroje světla je podle spotřebitelských organizací možné významně ušetřit na osvětlení domácnosti. Úsporné žárovky však mají také mnoho odpůrců, kteří nejčastěji argumentují jejich nezvyklým bledým světlem, neekologičností jejich výroby či obsahem toxických látek, například rtuti.

Přihlásit