Test ochran počítače 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2015

Windows 8 jsou sice oproti předchozím verzím vybaveny integrovaným antivirem, starost o bezpečí počítače byste přesto neměli házet za hlavu. Testy ukazují, že před škodlivými programy a podvodnými stránkami vás lépe ochrání produkty tradičních antivirových společností. Ze srovnání 18 placených i zdarma dostupných řešení vyšly Windows 8.1 nejhůře, většina ostatních svůj hlavní úkol plní dobře. Ne všechny programy se však stejně pohodlně ovládají, některé více ovlivní výkon počítače a jen pár firewallů filtruje síťovou komunikaci skutečně striktně už ve výchozím nastavení.

S nástupem internetu dostali tvůrci škodlivých programů volná křídla a počítačová kriminalita se rychle stala výnosným byznysem. Trojské koně, viry, červy a další takzvaný malware dnes představují hrozbu nejen pro firmy a instituce, ale i pro většinu uživatelů domácích počítačů. Počty hrozeb přitom rok od roku rostou a kyberzločinci vymýšlejí stále nové finty. Infekce může vést k zobrazování nevyžádané reklamy, zneužití počítače k rozesílání spamu a ilegálního obsahu či krádeži citlivých dat, ale i k vydírání a dalším formám finanční újmy.

Z těchto důvodů pro vás každoročně testujeme antivirové programy. I letos jsme se zaměřili na placené balíčky a volně dostupné ochrany počítače. Konkrétně jsme otestovali čtrnáct placených a čtyři bezplatné antiviry, mezi kterými nechyběl ani antivir integrovaný do operačního systému Windows 8.1. Nadšeni jsme z něj však nebyli.

Abychom zjistili, jak si jednotlivé programy v ochraně počítače vedou, nechali jsme nebohé testovací počítače napadnout 16 500 viry a sledovali, jakou část z nich zvládnou odhalit. Zohledňovali jsme také ochranu před nebezpečnými internetovými stránkami či nakaženými soubory kopírovanými z USB. Pozorovali jsme i vliv antiviru na rychlost chodu počítače. 


Testované výrobky - ochrany počítače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ochrana počítače 2015 (18 výrobků)
poslední aktualizace: 2.4.2015


Přihlásit