Consumer Reports mírní nadšení z kombuchy

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.3.2015   

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se v březnovém vydání svého časopisu zaměřila na kombuchu, tedy nápoj z čaje a směsi kvasinek a bakterií, který bývá někdy vydávaný za všelék či elixír života. Podle CR jsou však účinky kombuchy nepodložené, navíc podomácku vyrobený nápoj může být zdraví nebezpečný.

Kombucha v USA v poslední době získává na popularitě a z obchodů se zdravou výživou se rozšířila i na pulty některých supermarketů. Trpký avšak nasládlý nápoj, který vzniká z černého čaje a cukru, do něhož se přidá kultura kvasinek a bakterií připomínající houbu, mívá pověst všeléku. Podle některých prodejců a příznivců kombuchy nápoj pomáhá při prevenci rakoviny či srdečních onemocnění, podporuje činnost ledvin a celkově posiluje imunitu.

To však Consumer Reports vyvrací. Neexistuje klinická studie, jež by léčivé účinky kombuchy potvrzovala. CR naopak připomíná zdokumentované případy, kdy domácí příprava nápoje z „kombuchové směsi“ kvasinek vedla k otravě. Směs kvasinek, která mezi příznivci kombuchy kolovala, totiž zplesnivěla či se v ní rozmnožily škodlivé mikroorganismy.

Kombucha se smí v USA prodávat pouze jako doplněk stravy, výrobci a prodejci ji nesmí propagovat jako superpotravinu či zázračný lék. Vzhledem k neprůkaznosti pozitivních účinků CR její konzumaci nepodporuje a naopak varuje před možností alergické reakce či otravy.

Spotřebitelské organizace se tématu „zázračných“ přírodních doplňků a superpotravin věnují často. „Stoprocentně přírodní“ doplňky mohou obsahovat rizikové chemické látky z léků na předpis, které mohou vážně poškodit zdraví . Průzkumy superpotravin dopadají většinou lépe. Spotřebitelské organizace, jako třeba německá Stiftung Warentest či italská Altroconsumo , pouze mírní reklamu a pověsti slibující nereálné a zázračné účinky, svorně však uznávají, že jejich konzumací spotřebitelé nic zkazit nemohou. Superpotraviny, jako jsou například kustovnice goji, aronie či z obvyklejších plodů brusinky, totiž bývají plné vitamínů a antioxidantů.
 

Přihlásit