dTest: Dvě třetiny spotřebitelů se nevyznají v barevných linkách

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 6.3.2015   

Čeští spotřebitelé nevědí, jak se liší zelené, modré a bílé linky. Většinou si ale myslí, že operátoři by neměli volání na modré a bílé linky speciálně zpoplatňovat a vyčleňovat z volných minut. Vyplývá to z průzkumu dTestu, který zjišťoval, jaké zkušenosti mají spotřebitelé s barevnými linkami.

Mnoho společností využívá jako jediné telefonní číslo pro kontakt se spotřebiteli tzv. bílou nebo modrou linku. Většina lidí se přitom neorientuje v tom, jak jsou barevné linky zpoplatněny, stále je zažitá i mylná představa, že všechna čísla začínající osmičkou jsou zdarma. „Existenci tohoto problému potvrzují i závěry našeho dotazníkového šetření. 64 % respondentů uvedlo, že neví, čím se od sebe jednotlivé barevné linky liší. Přitom 80 % respondentů předpokládá, že cena za volání na zelené, modré a bílé linky je různá,“ cituje výsledky průzkumu Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Jen dvě procenta respondentů se domnívá, že volání na všechny typy barevných linek je zdarma. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 4740 respondentů.

V současné době jsou ceny účtované operátory za hovory na bílé a modré linky významně vyšší než při volání na pevnou linku a pro spotřebitele velmi netransparentní (u každého operátora jiné). Navíc obvykle není možné je čerpat z volných minut na volání. „Toto jednání operátorů považuje 86 % respondentů za nesprávné. Současně se 88 % respondentů vyslovilo, že považují za nepřívětivé, aby společnosti používaly modré a bílé linky jako jediný telefonní kontakt pro zákazníky,“ uvádí Lukáš Zelný. Řada společností však přestala své kontaktní linky provozovat jako bezplatné na zelené lince z důvodu vysokých provozních nákladů a přesunula je na čísla modrých nebo bílých linek.

dTest se v průzkumu snažil také zjistit, jaké změny ohledně účtování cen za volání na modré a bílé linky by spotřebitelé považovali za vhodné. Téměř polovina respondentů se vyslovila, že operátoři by měli účtovat volání na modré či bílé linky stejným způsobem jako volání na běžné pevné linky, a také je zahrnovat do volných minut. Třetina respondentů je přesvědčena, že společnosti by neměly užívat tyto linky jako jediný kontakt pro zákazníky. 11 % respondentů by upřednostnilo zákonný zákaz užívání těchto linek pro kontakt se zákazníky.

Více informací o problematice osmičkových linek v České republice se dozvíte na stránce www.dtest.cz/osmicky.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.


Přihlásit