Další krok k internetové neutralitě: poskytovatelé nesmí zasahovat do přenášených dat

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.3.2015   

Americká vládní agentura Federal Comunication Comission (FCC) odsouhlasila změnu klasifikace internetu na základní službu. Poskytovatelé se tak stanou takzvanými „common carriers“, přenašeči informací, kteří nebudou moci do přenášeného obsahu nijak zasahovat či ho rozlišovat podle účelu.

Rozhodnutí FCC sice neznamená internetovou neutralitu v plném rozsahu, je však významným krokem k ní. Nová klasifikace internetu zabraňuje poskytovatelům vybírat od provozovatelů stránek poplatky za rychlejší připojení či zavedení takzvaných „fast lanes“, systému přednostního odbavení požadavků za poplatek. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) to demonstruje na příkladu telefonního hovoru, kdy by operátor mohl požadovat vyšší cenu za hovor do restaurace než za volání v rámci rodiny.

FCC také odmítá, že by chtěla sama internet jakkoliv regulovat, zavádět nové poplatky či poskytovatelům určovat, kolik mohou za internet vybírat. Jejím jediným úkolem bude dohlížet na neutralitu a rovný přístup v poskytování služeb.

Častým argumentem odpůrců internetové neutrality bylo tvrzení, že vybírat rozdílné částky za připojení od jednotlivých poskytovatelů služeb je zcela logické, neboť každá stránka má jinou návštěvnost a odesílá rozdílné množství dat. Internetová neutralita však neřeší cenu za celkový objem dat ale za jednotku objemu, která by měla být pro všechny stejná a transparentní.

Internetová neutralita byla v USA významným tématem celého loňského roku. Většina debaty se točila okolo možnosti „fast lanes“, která podle odpůrců stavěla celý návrh neutrality na hlavu. Možnost přednostního spojení měla příznivce mezi poskytovateli internetu, jako jsou Comcast či Verizon, proti byli provozovatelé internetových stránek a výrobci software jako například Netflix, Google či Twitter.

Dohadování o podobě internetové neutrality pak doprovázela hlasitá kampaň z obou stran. Poskytovatelé rozjeli astroturfingovou kampaň s heslem „Za svobodný internet“, provozovatelé webových stránek pak například symbolicky na jeden den své weby zaplnili gifovými obrázky s nekonečným načítáním.

Přihlásit