Internetová stopa může uškodit, dá se ale nechat „zapomenout“

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.3.2015   

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) se nedávno zaměřila na internetovou stopu uživatele, co pro něj znamená a jak ji odstranit. Upozorňuje také, že „zapomenutí“ nemusí být vždy zdarma.

SW popisuje případ mladé právničky, kterou fotografie na sociálních sítích stály zaměstnání. Oddělení lidských zdrojů advokátní kanceláře totiž vyhodnotilo, že je nevhodné, aby expertem na dopravní právo byl někdo, kdo se nechá vyfotit za volantem s koktejlem v ruce.

Své čtenáře SW varuje, že jejich fotografie, statusy či příspěvky na fórech a sociálních sítích může vidět téměř kdokoliv. Zvláště pak personalisté a zaměstnavatelé mívají tendence sledovat internetovou stopu zaměstnanců a všímat si všech nevhodných příspěvků. V nejhorším případě, jak zmiňuje SW, to může skončit až ztrátou zaměstnání.

SW proto vyzkoušela, jak je obtížné se zbavit své stopy na internetových fórech a sociálních sítích, a to samostatně i za pomocí společností, které za úplatu slibují nápravu online reputace. Výsledek nepřekvapil. Nejjednodušší a nejrychlejší je zbavit se příspěvku na fóru, i když u těch, které nenabízejí možnost mazání příspěvků, to záleží na dobré vůli administrátora. Naopak nejobtížněji se zbavuje fotografií na sociálních sítích.

Uživatelé a uživatelky v Evropské unii také mohou využít práva být zapomenut. To znamená požádat provozovatele libovolného vyhledávače o smazání určitého odkazu z výsledků vyhledávání. Týká se to však pouze dotazu na jméno, dalších klíčových slov nikoliv. Pro ilustraci, odkaz, který má být zapomenut, se nezobrazí při klíčových slovech „Jan Novák“. Při dotazu „Jan Novák dopravní nehoda“ však již zobrazen bude. Právo na zapomenutí se týká pouze odstranění výsledků vyhledávání, nikoliv celého článku nebo stránky, na niž odkaz vede. Ta je stále dostupná na původním místě.

V českém prostředí byly výše popsanou procedurou „zapomínány“ například články o nepravomocném odsouzení, bulvární články o rozchodech a nevěrách celebrit, zapomínat se často nechají i neúspěšní podnikatelé. Obavy, které projevili někteří provozovatelé zpravodajských serverů, že tohoto práva bude zneužíváno k cenzuře, se nenaplnily. Naopak v některých případech pokus o zamlčení minulých prohřešků spíše přitáhl pozornost médií k zapomenutému článku.
 

Přihlásit